17 септември 2020 г.

Отвъд Ла Манша - в надпревара с Брекзит - Част 5

CAMPER TRIP 2019

Ирландска обиколка: Северна Ирландия и Ирландия (Ейре)



   Ден 40-ти, 06.07.2019

Събуждаме се от весела глъчка. Съседите от Полша също са се размърдали вече. 



 
Поглеждаме навън и какво да видим – безкрайна върволица от колоездачи.
Пием кафе в очакване колоната да свърши най-после. Не! Пред нас минават десетки, а може би стотици велосипедисти. Край нямат. Подозираме, че има някаква обиколка на Ring of Kerry.




 
 


Търпението ни се изчерпва. Към 9:30 потегляме. 
Маршрутът ни за днес е:


Движим се бавно и мъчително, с велосипедна скорост. Много изнервящо.
 

 
 


Тук вече сме наясно какво се случва - Ring of Тerry, 2019.


Велосипедистите винаги ни радват, но не и сега, когато сме с кемпер, а не на колело.

 
 
 

Правим промяна на маршрута в движение. Напускаме Ring of Kerry и се насочваме към ферибота за остров Valentia.







 В 10:00 сме натоварени на ферито, а само след 3 минути сме на острова. Това удоволствие струва 10 евро.




Разглеждаме Valentia в движение - остров с голяма красота и контраст, една от най-западните точки на Ирландия присъединен към континента чрез мост над Portmagee channel. Точно оттам излизаме от острова.

 
 
 
 

Минаваме през красивото малко селце Portmagee (Портмаге), което едва ли има повече от стотина къщи, които никой никога не заключва.


 
 
 
 
 
 
 

Между Portmagee и Ballinskelligs се намира един уникален 18-километров участък от Wild Atlantic Way, поредният пръстен, наречен Skellig Ring .



„Skellig” означава „скалист“.
На 2 километра южно от Portmagee, на Skellig Ring, са разположени Kerry Cliffs (Скалите Кери). Има обособена зона за паркиране, откъдето започва разходката до върха на скалите. Таксата за посещение на Kerry Cliffs е 4 евро/човек.





Забележителна и впечатляваща панорама. Най-зрелищните морски скали.
Те стоят на повече от 300 м над Wild Atlantic Way и предлагат невероятни възможности за снимки, разбира се, когато времето позволява.
Скалите Кери са малко по-встрани от туристическия поток и не са така популярни като Cliff of Moher (скалите на Мохер), макар че са с 86 м по-високи.



 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Великолепна гледка към островите Skelligs и Puffin.


 


Надеждата ни е тук да открием Puffins (пуфини) – много симпатични птици, с черни и бели пера и ярко оранжеви крака и човки. Наричат ги още “морски папагали” и “клоуни на морето”.
 
 

Но, уви! Единствените птици с червени човки са тези, но това са малко по-различни гарги.

 Задоволяваме се с една плюшена играчка – пуфин.


Между Portmagee и залива St Finians стръмен планински път води до прохода Coomanaspig Pass (прохода Команспиг) - едно от най-високите места в Ирландия, до което може да се стигне с кола или мотор. И изкачването, и спускането към прохода са леко приключенски. Казват, че този път не е за слаби сърца, а само за смелчаци. За нас, които имаме толкова опасни места зад гърба си, не е нищо особено като адреналин. Издрапваме го с лекота и без емоции. 





 
 


Наградата е прекрасна панорамна гледка към уникалния остров Valentia, към Dingle на север и Beara на юг.
 

 
 




 
 
 
 


На ирландски език Coomanaspig Pass е Coom an Easpaig и означава долината на епископите. Историята на името му е трогателна. Има легенда, че жена, която живяла тук, родила 7 бебета, но решила, че не ги иска. Съпругът й отнесъл бебетата в торба, за да ги удави на близката скала, когато го спрял съсед. Първо казал, че са кученца, но съседът скоро разбрал, че са бебета. Той убедил мъжа да се върне у дома и да се грижи за бебетата. Бащата го направил, децата пораснали и станали 7 епископа.

Напускаме Skellig Ring и се отправяме към поредния участък от Ring of Kerry.


Красота в движение!

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
 
 
 
 
 
 
 
Минаваме през курортното селище Village of Waterville (Уотървил), разположено на живописно място между океана и езерото Куран. Тук дълго време са живеели представители на най-древното аристократично семейство - Бътлърс.
А известният актьор-комик Чарли Чаплин е идвал тук на почивка. В негова чест на една от улиците на селото е издигнат паметник.


 
 
 
 

Ето ни пак на Ring of Kerry. За наша жалост, въпреки голямата отбивка, отново се засичаме с колоездачите. Те наистина нямат край. 
 
 
 




 
 


Още малко мъки в каране след тях и най-после се разделяме – те продължават към Killarney (Киларни), a ние на север, към Cliff of Moher (скалите на Мохер).


Към 17:00 часа сме удобно разположени на паркинга на Cliff of Moher
GPS: 52.972559, -9.422812


 
Какво ни очаква тук ще разберем утре!

Няма коментари:

Публикуване на коментар