17 септември 2020 г.

Отвъд Ла Манша - в надпревара с Брекзит - Част 5

CAMPER TRIP 2019

Ирландска обиколка: Северна Ирландия и Ирландия (Ейре)



   Ден 44-ти, 10.07.2019
Феноменът Giant's Causeway (Пътят на великаните) - една от необяснимите мистерии на природата.


Това е уникална природна местност в крайбрежния район на Antrim (Антрим), Северна Ирландия, на около 5 км североизточно от град Бушмилс. Giant's Causeway (Пътят на великаните) представлява „път“ от каменни колони, които са с толкова правилна форма, като сътворени от човешки ръце.
Легенда разказва, че Пътят на великаните е „построен“ от Finn McCool/Фин Макккул (ловец – воин в Ирландската митология), за тепих на двама великани, които имали противоречия помежду си. Според друг вариант на тази легенда Фин Макккул е построил мост към своята любима до шотландския остров Staffa (Стафа). Учените, обаче, доказват, че те са изцяло дело на природата, която е изваяла това чудо от базалт, богат на магнезий и желязо и малко количество кварц. Преди около 50–60 млн. години от земните недра тук изригва лава, която потича към морето. Тя се охлажда много бързо и при втвърдяването си се чупи, образувайки огромни колони. Броят им е около 37 000, те са предимно 6-стенни, с широчина 37 - 60 см. и височина до 6 м. Най-голямата ширина на Пътя на великаните е 12 м., а колоните са най-високи в тясната му част.
Удивителното природно чудо отгоре наподобява наклонен път, който се спуска от скалите и отива в Атлантическия океан. Дължината му на брега достига 275 метра, а други 150 метра се простират под водата.
Отвисоко каменните стълбове приличат на пчелни пити, плътно притиснати една към друга. Невъзможно е да се постави дори тънък нож между тях. Абсолютно всички стълбове са с тъмен цвят и всички са невероятно твърди. Благодарение на този състав колоните са в състояние успешно да издържат на разрушителното въздействие на ветровете и бурните вълни на Атлантическия океан.
Структурата на Пътя на великаните може да бъде разделена на три секции. Първата се нарича Великия път. Тук колоните имат каскадна структура под формата на стъпала. До дъното те са подравнени в път с ширина до 30 метра. По-нататък са Средната и Малката пътеки, които наподобяват изпъкнали могили. Те са с плоска форма и може да се ходи по върховете им.
На някои от каменните формирования са дадени имена, съответстващи на приликата им с различни предмети – „Комините“, „Купата за пунш“, „Ветрилото на моята лейди“, „Стан на гигант”, „Оръдия на гигант”, „Очи на гигант”.
Две от тях са кръстени на музикални инструменти: The Harp/Арфa - (колони, които се спускат в извита линия до брега)
и The Organ Pipes/ Органа(прави и високи стълбове, наподобяващи този музикален инструмент).
Giant's Boot (Oбувката на гиганта) - двуметрова плоча, която наистина прилича на обувка. Дори е изчислено, че гигант, носещ такива обувки, трябва да е висок поне 16 метра.
През 1986 г. Пътят на великаните е обявен за обект на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО, а през 1987 г. за национален природен резерват на Великобритания.

Dunluce Castle
На около 4 км от Бушмилс пък, върху опасно надвесени над морето стръмни скали се издигат руините на един романтичен средновековен ирландски замък - Dunluce Castle (Дънлус), издигнат на върха на скалист нос, под който остава единствено необузданата морска шир.

GPS: 55.209000, -6.585960
Дълго време той е принадлежал на благородническите ирландски и шотландски фамилии (МакДонъл и Макдоналд), бил е апетитна цел за английските войски и е дал повод за много загадки и легенди. За някогашната мощна крепост напомнят само руините на замъка. Тук някога е имало ирландски военен форт, чиято история може да се проследи чак от времената на викингите. Оттогава насам на този морски нос винаги е имало крепост. Сегашният Дънлус е построен през късното Средновековие, през 17 век. Преди това първата крепост е издигната през 13 век. Първите документирани сведения за Дънлус са по времето на семейството MacQuillin през 1513 година. Най-ранните останки на замъка днес са две големи кръгли кули, които достигат около 9 метра в диаметър и са разположени от източната страна. Налични са още останки от крепостта, построена от семейство McQuillans, след като те стават господари на областта. По-голямата част от замъка Дънлус или по-скоро руините, които са останали днес, са изградени от Sorley Boy McDonnell (1505-1589 година) и потомството му – първи и втори граф на Антрим.
Някога около замъка Дънлус е имало село, но то е било тотално опожарено, през 1641 година. Днес замъкът Дънлус е превърнат в атрактивна туристическа забележителност. Посещенията са възможни през цялото време на годината.

Carrick-а-Rede Rope Bridge (Въженият мост Карик-а-Реде)

GPS: 55.241501, -6.351610
Мостът е сред 6-те най-популярни забележителности в Северна Ирландия. Широк е само 45 см. и върху него могат да вървят едновременно до 8 човека. Той няма дълга история. Построен е през 2008 г. Привлича все повече туристи заради красивите гледки, разкриващи се от него. Друга причина за огромния интерес към въжения мост е връзката му с култовата продукция „Игра на тронове“, след която известността му расте драстично.
Само през 2016 г. Carrick-а-Rede е посетен от 354 000 души. 


Bushmills (Бушмилс) – първата асоциация е с мекия вкус на кехлибарената напитка от марката висококачетвено ирландско уиски Bushmills. И това не е случайно. Повече от 400 години традиционното име в алкохолната индустрия Бушмилс достойно печели световна слава, престижни признания и почитатели.
Уискито Bushmills носи името на малко ирландско градче (с не повече от 2000 души), където се намира най-старата лицензирана спиртоварна в света – Old Bushmills. Името й е комбинация от името на реката – Bush (Буш), на чийто бряг е построена, и от английската дума за мелници - mills, някога изпъстряли брега, а днес са останали само две.
Град Бушмилс е разположен на брега на река Bush (Буш) в окръг Antrim (Антрим), между курортите Portrush (Портръш) и Ballycastle (Баликасъл), на около 95 км от град Белфаст, на 280 км от ирландската столица Дъблин, само на 5 км от Giant's Causeway и на 6 км от Dunluce Castle.
Центърът на Бушмилс е известен под името Диамантът - изключително подреден и интересен. Основна атракция на главния площад е Мемориалът в чест на жертвите от Първата световна война. Той е под формата на бронзова фигура с реални размери на войник, облечен с военни дрехи, стоманен шлем и пушка с щик, излъчващ решителност и смелост да се опълчи срещу врага. Непосредствено зад Мемориала е Часовниковата кула от началото на XIX в., построена от известен благородник по подобие на средновековните традиционни ирландски кули.


Основният притегателен център за гостите на Bushmills е спиртоварната Old Bushmills (Олд Бушмилс). Отворила врати през далечната 1608 г., възкръснала от пепелта след опустошителен пожар през 1885 г. и превърнала се в традиционен производител на ирландско уиски, днес фабриката е не само съществена част от историята на града, но и основна туристическа атракция в цяла Северна Ирландия.
За приготвянето на известното в цял свят уиски фабриката черпи вода от река Буш, а една от тайните на марката е 100 %-вият малц на ечемика, който се превръща в леко, меко уиски с множество оттенъци. Спиртоварната се намира се в края на града. Отворена е за посетители всеки ден от седмицата.


Последни километри от изумрудения остров. Пътуваме към ферибота в Ларне по крайбрежният маршрут Causeway Coastal Route, оценен от National Geographic като един от най-живописните пътища в света. За жалост, Ирландия ни изпраща с дъжд и мъгла. Виждаме само капките по стъклата.
Към 20:00 сме на фериботното пристанище в Larne. Офисите са затворени. Паркираме точно пред chek-in-a. Отговорникът по мрънкането недоволства на висок глас. Излиза приятен човек и с усмивка ни пита с какво да ни помогне. След малко вече държим в ръцете си билетите за ферито за Cairnryan Port с час на тръгване 23:59. Цената е добра - £123. Заемаме 1-ва позиция зад бариерата на chek-in-a. В 23:00 добрият наш човек ни буди (не, че не сме будни). Товарим се на ферибота и очакваме на отплаването му.
Така завършва нашата Ирландия – 9 дена и 2062 изминати километра.
След 2 часа сме вече в Шотландия. Продължаваме със съня си – този път на Cairnryan Port. Цяла нощ дъжд – прекрасно за спане.

Няма коментари:

Публикуване на коментар