17 септември 2020 г.

Отвъд Ла Манша - в надпревара с Брекзит - Част 5

CAMPER TRIP 2019

Ирландска обиколка: Северна Ирландия и Ирландия (Ейре)



   Ден 36-ти, 02.07.2019 

Ставаме много рано – в 1:30. 
Товарим се на ферибота и в 4:00 отплаваме за Северна Ирландия.


След 2 часа сме вече в Larne

Поредната папка:  Северна Ирландия


Потегляме към Белфаст.

 

Паркингът от плана е добро попадение. Голям и много удобен за разглеждане на града.


GPS: 54.602100, -5.916310
£ 1.10 за 1h. £ 6 за 8h.

По това време на деня е съвсем празен.
Лека почивка, освежаване, кафе и раничките са вече на гърба ни.

Белфаст (Belfast) е най-големият град и столица на Северна Ирландия, както и главното населено място на провинция Ulster (Ълстър). Разположен е близо до устието на река Lagan (Лаган), в югоизточния край на езерото Belfast Loch. В буквален превод името „Béal Feirste“ означава „устието на вретеното“, което е заимствано от устието на виещата се река Фарсет, край чийто брод е основан градът. Реката е приток на река Лаган, но в днешно време е скрита в тръба под улица Хай Стрийт, а улица Бридж стрийт съвпада със съществуващия едно време мост над нея.
Северна Ирландия възниква в резултат на войната през 1921 г., когато Ирландия е разделена на независима ирландска свободна държава (сега Ирландия) и Северна Ирландия - труден регион, който все още се контролира от Великобритания. Оттогава Северна Ирландия е огнище на конфликти между про-британските съюзници (протестанти, наричани още „юнионисти“) и ирландската националистическа общност (католици, наричани още „националисти“).
Белфаст носи отпечатъка на тези бурни политически, религиозни и социални събития.
Архитектурата на града е осезаемо свързана със случващото се там десетилетия наред. По време на тридесетгодишната война от 60-те до 90-те години Белфаст е въплъщение на обсаден град. През този период, известен като „The Troubles", доминират обществени сгради с калкани, без прозорци и много бариери за сигурност.

 
 
 
 

С надеждата за мир през 90-те години на 20-ти век се появява архитектурата на надежда, увереност и предизвикателство. Сега Белфаст радва със смели архитектурни идеи и забележителни обществени сгради от всепризнатата архитекти. Новото поколение дизайнери успява да премахне горчивината от конфликтите и да превърне Белфаст в символ на решителния, непоколебим и амбициозен дух на своите граждани.
А контрастите са един уникален разказ за историята на града, изгарял и израснал от пепелта.
Свежо утро и свеж град, който радва окото.
Голяма част от центъра на Белфаст е пешеходна зона с широки улици и множество обособени места за отдих и разходка. Значителна част от сградите са построени във викториански и стил Edwardian и са от червени тухли. Нерядко от фасадата на постройките се подават различни символи, изкусно вписани в архитектурата, като скулптурни глави на царе, митологични създания, богове, дори ликове на прочути поети и писатели.

 
 
 
 
 
 
 

Площад Виктория е важна част от града. Търговски центрове, малки магазинчета, кафенета и места за развлечения изпъстрят обстановката и придават магнетизъм на мястото. След ремонти и реставрация площадът е официално открит на 6 март 2008 г., като днес е едно от местата в Белфаст, поддържащи висок стандарт. Тук може да се види гигантския стъклен купол, широк 35 м в диаметър.

 
 

Центърът на града е развит около внушителната сграда на кметството, построена също в стил Edwardian и открита през 1906 г. Тя добавя свои щрихи към пейзажа. Архитектурният ансамбъл на площад Donegal напомня за принадлежността на Ulster към британската историческа традиция.


 
  
 

Фасадите на кметството са украсени с колони и „римски" портици, в краищата са разположени симетрични кули. Централният меден купол допълва облика на грандиозната структура. 


 
 
 

Фоайетата са мраморни. Витражите по стълбите изобразяват най-значимите събития в историята на Ирландия. Сградата е отворена за безплатни посещения.

 
 
 
 
 

Albert Memorial Clock (Часовникова кула Албърт Мемориъл)
Построена е по поръчка на кралица Виктория през втората половина на XIX век като мемориял, посветен на съпруга й принц Алберт. Дизайнът на циферблата на часовника на кулата прилича на лондонския Биг Бен. Поради нестабилната основа кулата в крайна сметка се наклонява леко настрани, така че Белфаст си има свой собствен еквивалент на наклонената кула в Пиза.

 

St. Anne Belfast Cathedral (Катедралата Света Анна) 
Построена в средновековния романски стил. Строителството продължава повече от 80 години, катедралата е открита едва през 1981 година.





Площад Arthur Square и композицията, наречена Spirit of Belfast
(Духът на Белфаст)

Стоманените кръгове символизират мощността на корабите и лекотата на тъканите (текстилната промишленност и корабостроенето като основни отрасли за града).
За местните жители това е скулптурата „Кръгчета от лук".


 

Един от любопитните факти за Белфаст е, че това е мястото, на което е построен Титаник и откъдето тръгва големият кораб към отвъдната страна на океана. На мястото на бившата корабостроителница Harland and Wolff, от която на 31 март 1912 г. отплава „Титаник", е разположен най-големият музей в света, посветен изцяло на кораба - Titanic Belfas.


Няма коментари:

Публикуване на коментар