13 юни 2020 г.

Отвъд Ла Манша - в надпревара с Брекзит - Част 4

CAMPER TRIP 2019

ШОТЛАНДИЯ



Ден 29-ми, 25.06.2019 


Отново имаме празник! Днес нашето малко момченце (внуче) Филип става на 11.
Денят започва с телефонен разговор и с най-красивите пожелания.
13 градуса, облачно, силен вятър. Въпреки това ни е слънчево!

Започваме разходката си из Aberdeen (Абърдийн) - третия по големина град в Шотландия, с горда и увлекателна история, датираща от 893 година.
Разположен е между устията на две реки - Дон и Дий, които го разделят на Стар и Нов град, на 200 км северно от Единбург и на 870 км от Лондон. Името му в превод означава „градът на реката Дий”.
Абърдийн е главно пристанище и търговски център на североизточната част от страната. Известен е като "нефтената столица на Европа" поради близостта му с нефтените залежи в Северно море.
Според агенцията Mercer Абърдийн е на 56-то място по качество на живот в света и на 4-то място във Великобритания. През 2012-а Абърдийн е наречен "суперград" поради това, че е водещ център за бизнес във Великобритания от HSBC. Той е единственият такъв в Шотландия. 



Наричат Абърдийн „Гранитният шедьовър на Шотландия”. Сребристосивият гранит от близките кариери е основният строителен материал, използван за старите къщи, а и за много от новите постройки. Той дава на града отличителен белег. Когато е мрачно градът сивее и е тъжен и респектиращ. А когато грее слънце, слюдата в камъните блести и той изглежда като сребърен – оттук и другото му име - „Сребърният град”.

Най-внушителният обект на абърдийнския гранитен стил е Marischal College (колежът Марешал) – символ на Абърдийнския университет. Много елегантна сграда, като изплетена дантела от гранит, с характерен изящен купол. По стените се виждат древните гербове на аристократични фамилии, допринесли за благосъстоянието на университета. Пред колежа, като символ на шотландската история, се издига паметник на легендарния шотлански крал Робърт Да Брус.



 
 
 
 
 




Впечатляващ е контрастът между старите университетски сгради King's College и Marischal College и многото млади хора около тях.
University of Aberdeen, основан през 1495 г, е третият най-стар университет в Шотландия. В него се обучават над 16 500 студенти. Сред неговите възпитаници
са 5-ма нобелови лауреати. Той е един от световните лидери по изследователска дейност – на 55-то място от 750 университета в цял свят.

Още архитектурни шедьоври има по централната улица Юнион Стрийт. Тя е сърцето на Абърдийн, където се намират кметството, повечето магазини и банки.

 


 

 

 
 
 
 


Малко встрани от центъра на града е Старият Абърдийн. Това е кварталът около университета на Абърдийн.
Старите, но добре запазени сгради, някои още от 18-ти век, носят атмосферата на една отминала епоха, а павираните улици водят назад във времето.
 














Една от интересните забележителности на Абърдийн е кметската къща, наречена Provost Skene’s House (на името на нейния собственик сър Джордж Скейн, кмет/провост на града от 1676 до 1685 г., богат търговец). Тя е най-старата останала “градска къща”.
Днес тя е превърната в музей и може да се разглежда като архитектурна скъпоценност в сърцето на града.

 
 
 

Разделяме се с Абърдийн и продължаваме към Elgin (Елгин).



 
 
 
 


Elgin е разположен на южния бряг на Moray Firth, приблизително по средата между Inverness и Aberdeen. 

 
 
 
 
 
 


Елгин е известен с многото местни дестилерии за уиски, сред които известните Glen Moray , Gordon & MacPhail and Glen Elgin.
Но не това ни води тук.
В този град се намират руините на величествената Elgin Cathedral (Катедралата Елгин) - една от най-красивите средновековни сгради на Шотландия, съперничеща на Сейнт Андрюс по важност. Издигната е през 1224 г. на земя, предоставена от крал Александър II и е посветена на Света Троица.
Известна е като „Lantern of the North” („Северният фенер").
След разрушенията, извършени през 1390 г. от Александър Стюарт, известен още като Вълкът на Баденох, катедралата е превърната в руини. Запазена е само оригиналната фасада. Реставрацията й започва едва през 19 век.


 
 
 
 
 
 
 
 
 

След многото молитви и „магарии”, които превим за хубаво време започва да ни се получава. Слънчо срамежливо се показва. От какво го е срам, не знам, все пак е лято, краят на юни е. Но и той си има своите тертипи.
Започва най-интересната част от деня. С всеки изминат километър се приближаваме към езерото Loch Ness. Вече си представям е и срещата с чудовището.

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 В ранния следобед сме пред Инфо-центъра Loch Ness в Drumnadrochit.
GPS: 57.337365, -4.477342


 
Правим разузнавателна разходка.



 
 


Оказва се:
Паркинги много и прекрасни, места много и удобни, но.... нощуването забранено.
Единствената опция остава къмпинг, какъвто в близост, на самото езеро – няма.
Купуваме си билети за разходка с лодка в търсене на Неси за следващия ден.
И се отправяме към къмпинга.

Loch Ness Bay Camping
GPS: 57.328712, -4.465528
Цена: £ 27




Няма коментари:

Публикуване на коментар