13 юни 2020 г.

Отвъд Ла Манша - в надпревара с Брекзит - Част 4

CAMPER TRIP 2019

ШОТЛАНДИЯ




Ден 35-ти, 01.07.2019 

Glasgow (Глазгоу) – отличен финал за обиколката на Шотландия.
Той е третият по численост на населението град в Северозападна Великобритания и най-големият в Шотландия. Първите заселници в долината на река Клайд са се появили още във времената на неолита. Предполага се, че името на Глазгоу произлиза от Glaschu, което означава „красива зелена площ“. Основаването на града се приписва на християнския мисионер St. Mungo (Свети Мънго). Според легенда Мънго поставил тялото на светец на име Фъргюс върху каруца, теглена от два диви бика, като им заръчал да я отведат до място, отредено от Бог. Свети Мънго построил църквата си именно на мястото, на което биковете спрели. През 543 г. той основал манастир на брега на река Молендинар, там, където днес е разположена St. Mungo’s Cathedral (High Kirk of Glasgow) – Катедралата Св. Мънго.
Благодарение на ролята си на епископия, а по-късно и покрай Университета на Глазгоу, основан през XV век, градът се развива и се превръща в център на Шотландското просвещение от XVIII век.
По време на Индустриалната революция Glasgow и районът около него се превръщат в един от водещите центрове на тежкото машиностроене в Европа – основно корабостроене и морско инженерство.
Но, разбира се, милионите туристи не идват тук заради машиностроенето. Те искат да видят и почувстват атмосферата на един автентичен шотландски град, какъвто е Глазгоу.
Оригиналното местно уиски е другата голяма слава на града.
Затова, противно на очакваното, ще започна разказа си не с викторианския град, не с Катедралата Св. Мънго и Некропола, с Джордж Скуеър или модерния квартал на града Merchant City, a с една емблематична кръчма - The Horseshoe Bar – с най-дългия бар в страната, под формата на подкова.
 

GPS: 55.860900, -4.256315
Няма 11:00, не е време за запиване. Задоволяваме се само с малко снимки. Вижте ги:

 
 
 
 
 
 
 

С добро настроение продължаваме разходката.
Изключително приятна атмосфера създава уличното изкуство - огромни стенописи, живи пръски от цветове, украсяващи някои от сградите на града.
Първото WOW е за стенописа „Съвременен Сейнт Мунго и Птицата, която никога не е летяла”.

 
 
 
 
 
 

И така, наслаждавайки се на стенописите, стигаме до площад George Square (Джордж Скуеър) - в сърцето на историческия център на Глазгоу.
Източната част на площада е доминирана от Municipal Buildings (Градския съвет) и неговата 230-футова кула, завършена през 1890 г., а Glasgow Chamber of Commerce е седалището на най-старата във Великобритания Търговска камара, основана през 1605 г. 


 
 
 
 

Пред Градския съвет стои кенотаф - огромен саркофаг, охраняван от два лъва. Паметникът е посветен на жертвите от двете световни войни. 


 

В центъра на площада се издига колона, на върха на която стои не полководец, и не държавник, а голям писател - Валтер Скот. Не знам дали в света да има пистел, издигнат на такава височина. 



На площада са разположени 12 статуи на известни личности, свързани с града, включително Робърт Бърнс, Джеймс Уат, Кралица Виктория и Принц Алберт.

 
 
 
 
 

В близост до George Square е друга забележителност на града - Merchant City – един от малкото, съхранили се исторически райони на Глазгоу. Възникнал е през втората половина на XVIII век. Тук са се заселвали състоятелни търговци, поради което той е считан за престижен още от това време. Към 1970 г. районът постепенно постепенно започва да запада. През 80-те години се предприема мащабна реконструкция на Merchant City. Реставрирани са много здания — исторически паметници. Днес това е място с елитни жилищни сгради, модерни ресторанти и хотели и лъскави магазини.
Най-популярното място на Merchant City е пазарният площад Glasgow Cross. Тук се пресичат пет важни улици на района: High Street, Gallowgate, London Road, Saltmarket и Trongate.










Ето какво видяхме и заснехме тук:

Mercat Building и Mercat Cross (Меркатският кръст)
Mercat-Cross е шотландското име за пазарния кръст, срещан често в шотландски градове и села, където исторически правото да се провежда редовен пазар или панаир е било предоставено от монарха, епископа или барона.
Mercat-Cross – осмоъгълната платформа с еднорог.




Часовниковата кула Tollbooth Steeple
Единствената, достигнала до наши дни реликва на стария търговски град – любимо място на местни и туристи.
 



Tron Tower
Първоначално сградата е католическа църква „Дева Мария и Света Анна“, построена през 1525 г., която по-късно е реформирана като протестантска църква. Кулата е добавена през 1628 г. и е всичко, което остава след пожар през 1793 г.
 

 
 

Впечатляващи сгради
В Глазгоу няма старинни исторически забележителности като замъци и крепости, но за сметка на това сградите са с впечатляваща архитектура и дизайн - фино наследство от викториански и едуардски сгради с ефектна резбована каменна зидария
А неподражаемият стил на Макинтош оставя ярка следа в целия град.




 
 
 
  
 
 
 
 
 
 
 
 

Приближаваме се към мястото, от което е започнал Glasgow - St. Mungo’s Cathedral, известна още като High Kirk of Glasgow (Високата църква).
С величествената си готическа архитектура Катедралата е като излязла от картичка.
Историята ѝ започва през късния 12-ти век. Наречена е на покровителя на Glasgow St. Mungo, чиито мощи са положени в подземна крипта, която може да се посети. През 16-ти век катедралата е играла важна роля за подписване на мирни договори, оформили бъдещето на Глазгоу.


 
 
 
 
 
 
 

Glasgow Necropolis (Никрополис)
Това е викторианско гробище, превзело един от хълмовете на Глазгоу. Намира се точно зад катедралата St. Mungo. Обхваща 37 акра.
Гробището е строено като парк. Алеи, тунели от дървесни корони. Усамотени кътчета. Смесица от келтски кръстове и плачещи ангели. Красиви мемориални плочи, скулптури и сгради, проектирани от архитекти и художници от Глазгоу, включително и от Чарлз Рени Макинтош. 3 500 паметника и крипти красят зеления хълм.
Колкото по-нагоре се приближаваш към върха, толкова по-големи стават паметниците. Знатните семейства са положени в собствени гробници, а за простолюдието са отредени общи гробове. Над 50 000 души са погребани тук.



 
 
 
 
 
 

Гледката към катедралата и града е невероятна.

 
 
 

Разходката ни завършва по крайбрежната улица. И тук има какво да се види.


 
На северния бряг на река Клайд се издига църквата-майка на Римокатолическата архиепископия - Катедралата Св. Андрей, построена през 1814 г в неоготически стил.

Днес е Джулай! На този ден почти всяка година сме на някакво хубаво местенце на вода. И сега няма да пропуснем. Пътуваме към голямата вода – океана.

 
 

След 2 200 км, изминати в обиколка на Шотландия, е време да се прехвърлим и към Ирландиите.



В ранния следобед сме вече на паркинга на P&O Ferry Terminal.
GPS: 54.965666, -5.015049
P&O Ferry Terminal, Cairnryan, Dumfries & Galloway DG9 8RF, United Kingdom


 
Срещу £126 (140 Евро) се сдобиваме с билети (еднопосочни) до Larne (Северна Ирландия) за 4:00 на следващия ден.
Заемаме се с хигиенизиране и разни други битовизми.
И си гледаме океана, защото.... все пак, днес е Джулай!

Няма коментари:

Публикуване на коментар