11 октомври 2020 г.

Отвъд Ла Манша - в надпревара с Брекзит - Част 6

CAMPER TRIP 2019

Малко Шотландия, малко Англия, Уелс и пак Англия





Ден 52-ри, 18.07.2019

Продължаваме за пореден път към Англия.
Целта този път е Бристол / Bristol.


В югозападната част на Англия се намира древният търговски град Бристол, който днес е основен бизнес, културен и образователен център. Местоположението на града определя развитието му като основно пристанище на Англия. Разделен е на три големи района: Стария град, разположен на десния бряг на река Ейвън, и по-новите квартали Клифтън и Редклиф, които са на левия бряг на реката. Пристигаме в града около 16:30.
Навигацията чинно ни довежда до паркинг, в района на Пристанището Бристол / Bristol Floating Harbour, удобен за разглеждане на града, тук някъде, зад оградата.


GPS: 51.447201, -2.5971107
Wapping Road
£4.50 / 24 h / понеделник – петък
£12 / 24 h / събота – неделя

Паркингът е пълен, а достъпът малко труден. Но този път късметът е с нас. След малко чакане се освобождава място и то доста добро – в нещо като сепаре за един кемпер.
Бристол е разположен на хълмове, там, където река Ейвън се влива в Бристолския залив.
Ако сте за първи път в Бристол, не забравяйте да се оглеждате. Не заради обратното движение, а защото там никога не знаеш какво те очаква зад ъгъла.
В този град няма постоянен ориентир. Както се разхождате и ясно виждате високи сгради, кули, куполи, изведнъж хлътвате и те вече са невидими.
Прави улици също няма. Ето защо, не разчитайте, че като тръгнете по една улица лесно ще стигнете до нейния край. Да се загубите – няма, но ще се почувствате като участници в игра. А, може би, тази игра на криеница е един своеобразен чар на Бристол.
Бристол е идеално място за дълги, хаотични разходки накъдето ти видят очите и за хора, които обичат изненадите „зад всеки следващ ъгъл“. Времето е облачно, но приятно като температура – около 22 градуса.
С първата забележителност на Бристол се срещаме още по път - Clifton Suspension Bridge / висящия мост Клифтън.


Световноизвестният висящ мост Clifton е проектиран от великия викториански инженер Isambard Kingdom Brunel. За жалост, той не доживява да види своето творение. Работата по моста започва през 1831 г., но до 1843 г. са завършени само кулите. Проектът е изоставен поради политически и финансови трудности. Брунел умира само на 53 години през 1859 г., а висящият мост Клифтън е завършен като негов паметник през 1864 г.. Проектиран в началото на 19-ти век за лек трафик, той все още отговаря на изискванията на пътуващите през 21-ви век с 11-12 000 превозни средства на ден. Грандиозното разположение на висящия мост Clifton върху скалите на Avon Gorge / Каньона Ейвън го превръща в символ на Бристол. Той привлича хиляди посетители годишно заради гледката към древния Avon Gorge, елегантния Clifton и великолепния град отвъд него.

Първата изненада, зад първия ъгъл са графити, които ни приветстват с „Добре дошли в Бристол”.

В това няма нищо случайно – та нали в наши дни Бристол е преди всичко градът на Банкси, гениалния уличен художник, чиито полулегални произведения са може би най-значимото събитие за визуалните изкуства през този век. Те са пръснати по целия свят, а в родния му град са запазени само няколко, от които най-достъпно е изображението на висящия любовник (за съжаление, не го видяхме).

Що се отнася до една друга забележителност на Бристол, Пристанище Бристол / Bristol Floating Harbour, може да се каже, че живеем в нея.
Старото пристанище Бристол на река Ейвън днес има нов облик и живот. Многобройните му кейове и складове са възстановени и превърнати в съвременни приложения. Традиционно известен като плаващото пристанище, районът сега е дом на музеи, галерии, изложби, Аквариум, Научен център "А-Бристол" и други. Тук е и Arnolfini - Международен център за изкуства / Bristol's International Centre for Contemporary Arts.
M Shed е музей, който се концентрира върху историята на града от праисторическо време до наши дни.

По крайбрежието се събират тълпи от младежи. Тече невероятен купон. Приятно е!


Вървим по улица Augustine's Parade. Оглеждаме се наляво, надясно.
Списъкът ни с „Места, които да видим в Бристол” е доста дълъг. Но днес разходката е само опознавателна. Детайлите ще оставим за утре.


Стигаме до центъра. Първото, което виждаме е една странна статуя на Нептун. Че е той, той е - с тризъбеца в едната си ръка, а в другата - с опашката на голяма риба, опитвайки се да се освободи. Какво му е странното тогава? Ами, водата и по-точно, че тя липсва под него, а във водно огледало той никога не е влизал. Красива скулптура, но в необичайна обстановка.


За днес стига. Тръгваме обратно.
Младежите стават все повече и повече, въпреки приближаващия дъжд. Разбираме, че на Floating Hourbur ще има концерт на New Order.
В нашата къщичка е сухо и топло. Хапваме си вкусен зелен фасул, слушайки изпълненията на групата чак до 22:30.
Е, този концерт ни беше бонус.

Ден 53-ти, 19.07.2019

Цяла нощ дъжд. Сутринта, пак дъжд. Прогноза за целия ден – много дъжд.
Супер гадно време.
Изчакваме малко, може пък нещо да се промени. За жалост, НЕ!
След дълги размишления и много „за” и „против” решението е взето – Бристол остава неразгледан, поне за това пътуване. Продължаваме по план.

Има един град във Великобритания, който е олицетворение на аристократичния блясък на една отминала епоха - това е Бат.
GO! И към Bath / Бат – само на 12,5 мили от Бристол.

Разположен е западно от Лондон, сред зелени равнини и пищни гори. Известен е с архитектурния си облик, оформен от Джон Ууд (старши и младши) и Джон Наш, с минералните си извори и, естествено, с романите на Джейн Остин.
Освен че е оживен и процъфтяващ град от двадесет и първи век, Бат е жив музей. Историята и наследството се редят по улиците на града. След всяка крачка се разкриват завладяващи забележителности и удивителни архитектурни шедьоври. Бат е дом на впечатляваща колекция от музеи (повече на квадратна миля от всеки друг град в Обединеното кралство). Сред тях са Центърът на Джейн Остин, No.1 Royal Crescent, Модният музей, Музеят на източноазиатското изкуство, Музеят Холбърн, Къщата на Франкенщайн на Мери Шели (Mary Shelley’s House of Frankenstein), Музеят на астрономията Хершел и други.
Съвсем заслужено Бат е определен за обект на световното културно наследство на ЮНЕСКО, заедно със славата като част от Големите СПА градове на Европа. Най-малкият проблем на града са нещата за правене тук. Той изобилства от такива.
Аххх, този дъжд. Продължава да ни преследва. Паркинги в непосредствена близост до центъра няма. А километър в такова време си е проблем. Прeскачаме от локва в локва, от козирка до козирка. Така разглеждаме Бат, колкото това е възможно.


Римските бани / Roman Bath
, най-старата и известна историческа атракция на града. Задоволяваме се със запазените руини, подсилени с реконструкции.

Абатството на Бат / Bath Abbey

Църквата на абатството на Свети Петър и Свети Павел, известна като Aбатството на Бат е енорийска църква на англиканската църква и бивш бенедиктински манастир в Бат. Основан през 7 век, той е реорганизиран през 10 век и възстановен през 12 и 16 век. Това е един от най-големите примери за перпендикулярна готическа архитектура.

Средновековната църква на абатството някога е служила като катедрала на епископ. След дълъг спор между църковници в Бат и Уелс седалището на епархията на Бат и Уелс по-късно е консолидирано в катедралата на Уелс.
Архитектурата на църквата е кръстовидна и може да побере до 1200 посетители. Абатството има два органа и десет камбани. Западният фронт включва скулптури на ангели, изкачващи се към небето по две каменни стълби, представляващи стълбата на Яков.
Някъде около 1499 г. Оливър Кинг, могъщият епископ на Бат и Уелс, сънува сън. Той вижда ангели, изкачващи се по стълба към небето, и чува глас, който казва „Нека един крал да възстанови църквата“. Епископът приема това като небесно послание, че трябва да възстанови нормандската църква на абатството Бат. Той нарежда да бъде разрушена старата църква и да бъде построена грандиозна нова сграда в перпендикулярен стил.
Много от най-красивите части на днешното абатство датират от това време.

Тhe Circus
Емблематична сграда в английския град Бат, в Съмърсет и най-забележителната кръгла жилищна сграда в света. Тя се състои от три извити сегмента, разположени в кръгла форма. Първоначално е известна като King’s Circus. Проектирана е през 18-и век от Джон Ууд Старши. Той обаче не доживява, за да види творението си. Архитектът умира три месеца, след като е направена първата копка през 1754 г. Неговият син Джон Ууд Младши завършва сградата през 1768 г.
Ууд черпи вдъхновение от римския Колизеум.

Смята се, че жълъдите, които е поставил върху сградата, са на почит при друидите, които се предполага, че са създали Стоунхендж.
В централната част на кръга първоначално се е намирал голям резервоар, който доставя вода до къщите. Той е покрит с павета и затревен през 1800 г. В центъра му и до днес расте група от стари чинари.

Около тази градина и между сградите се намира улица с кръгово движение, която разполага с три изхода между къщите. Когато се гледа от въздуха, мястото, заедно с площад Queens и съседната улица Gay, образуват ключова форма, която е масонски символ, подобен на тези, които красят много от сградите на Ууд. Много заможни и влиятелни хора имат собственост в някоя от трите части на сградите, която използват като свой втори дом през определени периоди от годината.
По време на бомбардировките над Бат през 1942 г. част от Circus е силно повредена. Днес е възстановена в оригиналния си вид.

Пропускаме много интересни места в Бат, просто не се получава. А да разглеждаш този град с чадър, не си е работа. Отсвиркваме и Wells, най-малкият град в Англия. Малък, малък, но в този дъжд и 10 крачки до катедралата му са проблем. Оставяме го и него в списъка за доразглеждане, ама друг път, заедно с Бристол и Бат. Поне са си наблизо.

А сега накъде? Предстои ни една много красива част от Англия – графство Cornwall / Корнуол. Никак не ни се иска и него да го полуразглеждаме или да го гледаме през мръсните стъкла на Римо в дъжд и мъгла. Много разчитаме на рицарите, заседнали около кръглата маса и на техния крал.
Само 170 мили ни делят от Tintagle.
След има / няма 4 часа път сме вече там.

GPS: 50.662601, -4.760310
За времето – какво да кажем – от трън, та на глог! Поне каръците сме много!

Няма коментари:

Публикуване на коментар