11 октомври 2020 г.

Отвъд Ла Манша - в надпревара с Брекзит - Част 6

CAMPER TRIP 2019

Малко Шотландия, малко Англия, Уелс и пак Англия


Ден 46-ти, 12.07.2019

Liverpool

На 16 януари се отбелязва Световният ден на Бийтълс, обявен за първи път от ЮНЕСКО през 2001 година? Датата не е избрана случайно. Легендарната четворка дебютира за пръв път на 16.01.1957 г. в Ливърпул на откриването на клуб The Cavern. На тази дата се случва още едно забележително събитие в историята на ливърпулската четворка: през 1964 г. сп. Cashbox класира песента I Want To Hold Your Hand на първо място в американския хит парад, a сингълът с тираж 1 млн. бройки се изкупува само за 10 дни. Това ми дава мотивация да продължа пътеписа, започнат още през 2019. По някаква случайност съм стигнала точно до Ливърпул, града на Бийтълс. И така, един ден в Ливърпул с усещане за Бийтълс!

Liverpool едва ли може да бъде единствената причина да посетите Англия, но Бийтълс е достатъчен, за да посетите Liverpool. Така че, ако сте на Острова, посетете го на всяка цена. Заслужава си отвсякъде! Името на Ливърпул е свързано с митологичната птица Ливър. Тя наподобява чайка и е символ на града. През 1173 г. се появява името Ливърпул, което е запазено и до днес. Ливърпулци наричат себе си „scousers“, което е името и на едно от техните ястия с агнешко, картофи и моркови. „Scouse“ се нарича и местният диалект, който звучи насечено и неясно, сякаш говорят с пълна уста. Кемперстопът, в който сме отседнали е в района на Albert Dock. Затова започваме ливърпулската си разходка точно от този обект - най-известния или втория по известност (след The Cavern Club).

Albert Dock е комплекс от пристанищни сгради и складове. Намира се в края на известния район Pier Head. Открит е през 1846 година. Това са първите първите незапалими складове в Англия и света, построени без дърво - само от чугун, тухли и камък. За времето си, Albert Dock има революционна докинг система. Там се ползват първите хидравлични кранове в света. Корабите са товарени и разтоварвани директно в складовете. Albert Dock е най-голямата колекция от сгради с историческа ценност в Англия, част от световното културно наследство на ЮНЕСКО.


Галерията Tate е естествено продължение на разходката. Входът е безплатен.

Следва музеят, посветен на мореплаването - Merseyside Maritime Museum. Тук са съхранени някои от тайните на легендарния Титаник, който е тясно свързан с историята на града (регистриран е в Ливърпул, преди да отплава от южния Саутхемптън). Последният му етаж е обособен като International Slavery Museum (Музей на робството). Ливърпул е бил център на търговията с роби и носи тежестта на миналото си. Оттук са разпределяни корабите от Африка към Съединените щати.

Стратегическо място на историческия Royal Albert Dock заема Музеят на Бийтълс - Beatles Story. Това място е нещо като сборен пункт за всички почитатели на легендарната четворка.

Зад Albert Dock, в посока към центъра се разкрива истинският Ливърпул – с уникалното съчетание на сгради от 19 век и съвременна архитектура.

Пред нас е Pier Head - впечатляващият крайбрежен район на Ливърпул. Той е част от световното културно наследство под егидата на ЮНЕСКО. Но него си го оставяме за завършек на разходката.

Отправяме се към центъра на града. Два ориентира определят маршрута ни – кулата St John's Beacon на местното радио City и Англиканската Катедрала на Ливърпул (Liverpool Cathedral).
Сградата на радио City е открита през 1969 г. от кралица Елизабет II. Висока е 138 метра, което я нарежда на 32-ро място сред най-високите сгради във Великобритания.

Liverpool Cathedral е сред най-впечатляващите на Острова – по мащаби и въздействие. Намира се в центъра на град Ливърпул и е седалище на епископа на Ливърпул. Тя е най-голямата катедрала във Великобритания и е 5-та по големина в Европа Кулата й се извисява на на височина 100 метра. Определят я като една от най-грандиозните сгради на ХХ век. Строена е т между 1904 и 1978 година по проект на един млад архитект - Джайлс Скот. Общата външна дължина на сградата е 189 метра, което я прави най-дългата катедрала в света. Катедралата има и най-високите и най-тежки църковни камбани в света. Те са окачени на височина 67 m и общото им тегло е 31.5 тона.

Church of St Luke, Liverpool (Църквата Св. Лука, Ливърпул)
Тя е най-невероятната църква в Ливърпул. Това, което я прави специална е, че през 1941 г., по време на Втората световна война, е бомбардирана и остава без покрив. Затова е по-известна сред местните жители като Бомбардираната църква. Строена е между 1811 и 1832 г. като Англиканска енорийска църква. Въпреки, че отвън изглежда като нормална и обикновена църква вътрешността й е напълно празна. Сега я е Паметник на загиналите във войната. Църквата и околните стени, порти и парапети са записани в Списъка за национално наследство на Англия.

В непосредствена близост е ChinaTown - китайският квартал на Ливърпул. Той е първият, който китайците основават в Европа. Днес тук те са около 10 000.

Китайската арка отбелязва влизането в района на на Ливърпул. Висока е 15 метра. Покрита с пететажен покрив, украсен с 200 дракона. Два бронзови лъва стоят пред нея.

Обиколката на града задължително трябва да мине през Централната гара на Ливърпул „Лайм Стрийт“ (Lime Street Station). Построена е през 1867 г. По това време сградата е била най-голямата в света.


St George's Hall (Залата "Сейнт Джордж") е широко разглеждана като една от най-добрите неокласически сгради в света. През цялата година има много безплатни и платени за публични събития и изложби.  Построена в началото на 1800 г. като пространство за музикални фестивали и Граждански и Кралски съдилища, залата винаги е била в основата на обществения живот в града.

Художествената галерия Walker
Разполага с богата колекция от творби на италиански, фламандски и френски майстори от 14-ти век до наши дни, включително шедьоври на Рубенс, Рембранд и Роден.

Кметството
Построено е през 18 век от Дж. Ууд в смесен готически и неокласически стил. Интериорът е украсен с оригинални елементи в стил артдеко и е украсен с лампи, мозайки и картини.

Liverpool Empire Theatre

Продължаваме разходката.
Настроението става все по-приповдигнато, а усещането за Бийтълс все по-осезаемо. С всяка крачка се приближаваме към емблематичния Covern Club.
Няма как да не оцелиш Mathew Street. Тълпата те води.
Ето ни, тук сме!


Вземаме по халба бира и се размазваме, буквално!
Звучат песни на Бийтълс на живо.

Изпълнителят поздравява присъстващите – изброява англичани, французи, италианци, германци, поляци. Нас пак ни няма. Става ми обидно. Вадя от раничката българско магнитче, отивам при него, подарявам му го и казвам: „Има и поне двама българи!”. Следва: „Да поздравим и феновете от България!”.
Така вече може!

За десерт си оставяме Pier Head. Това е крайбрежния район на Ливърпул. Част е от световното културно наследство на ЮНЕСКО. Историята му не е много дълга. През 1771 година е построено пристанище, което към 1890 година става излишно. Една след друга в неговия район построяват сградите на Mersey Docks and Harbour Board (1907 г.) - дясната, Royal Liver Building (1911 г.) – лявата и сградата на фирмата Cunard Line (1916 г.) – средната. Известни са като The Three Graces (Трите грации) на Pier Head.
Royal Liver Building е била обявена за първия небостъргач на Англия. Има две часовникови кули и над тях митичните птици Liver Birds.
Сградата с офисите на Cunard Line е построена за да прилича на италиански дворец, показващ могъщество и превъзходство. Според мене тя е най-семплата и невзрачната от трите сгради, но това е решение на архитектурни гении.

Mersey Docks and Harbour Board е най-старата от трите сгради.

Непосредствено пред тях, на брега на река Mersey, са терминалът на Mersey Ferries и Museum of Liverpool
Ето ги и тях, четиримата! Посрещат и изпращат фенове. Най-доброто място за финална снимка - те и ние!

А това е най-подходящото местенце за раздяла с Ливърпул – с мнооого закачени катинарчета.

Ние, естествено, сме подготвени. Вадим си мъничкото катинарче и го заключваме.

А ключетата, по стара наша традиция, ги хвърляме във водите на Мърси.

Чао, Ливърпул! Прекрасен си!



Няма коментари:

Публикуване на коментар