Малко Шотландия, малко Англия, Уелс и пак Англия
Ден 50-ти, 16.07.2019
Символите на тази страна са празът и драконът. Защо ли?
Според легенда, крал Кадвалдър от Гуинед накарал уелските войници да носят стрък праз редом със снаряжението си, за да могат да бъдат разпознавани. Националното ястие в Walles e cawl, (супа) - зимно ястие, с агнешко, картофи моркови, и естествено, с праз. С дракона пък са свързани митовете и легендите за крал Артур, името на чийто баща Утер Пендрагон значи глава на дракон. Битката между червения крал на Уелс и белия, символизиращ Англия, е предречена от магьосника и съветник на Артур - Мерлин. Самият Артур няма как да е бил от Уелс, тъй като в V век, когато той е живял - ако изобщо е съществувал, не е имало нито Уелс, нито Англия. Но първото му споменаване е в текстове на уелски. Затова и е част от легендите на уелсците. Червеният дракон, който е и на флага на Уелс, е символ на кралете на страната още от времето, когато римляните се оттеглят от Британия.
Сред основните забележителности на Уелс са замъците. Те са над 600, от които 100 запазени, което прави Уелс страната с най-много крепости на квадратен километър, поради което е наричана „Световна столица на крепостите".
Conwy (Конуи)
Тук е първата ни среща с уелски замък – впечатляващия Conwy Castle (Замъкът Конуи).
Построен е по нареждане на един от най-суровите крале на Англия (1272 – 1307) - Едуард I Дългокраки (Еdward I Тhe Longshanks) по време на завоевателските му походи в Уелс. Той е част от мащабен проект по укрепване на целия град Конуи със солидни крепостни стени и през следващите няколко столетия играе важна роля в няколко последователни войни. Изграден е от местен и вносен камък върху естествен скален масив от сиви пясъчници и варовици на брега на река Конуи, осигуряващ добра видимост над околността. Крепостта е разделена на външен и вътрешен двор и отбранявана от четири високи кули, осем по-ниски и по-масивни кули и два барбакана.
След избухването на Английската гражданска война през 1642 година, замъкът е окупиран от сили, верни на Чарлз I, които го удържат до 1646 година, когато е отстъпен на армиите на Парламента. Като последица е частично разрушен. Процедурата по разрушаването му завършва през 1665 година, когато и последните железни и оловни елементи са премахнати от крепостта и разпродадени.
В края на 18-ти и началото на 19-ти век замъкът „Конуи“ става притегателен център за художници. Нараства броя на посетителите и през втората половина на 19-ти век започват и първите реставрационни дейности.
Днес замъкът се стопанисва като туристически обект от „Каду“ - службата за съхранение на историческото наследство към Правителството на Уелс. ЮНЕСКО определя замъка Конуи като „един от най-изящните образци на европейската военна архитектура от края на 13-ти и началото на 14-ти век“ и му дава статут на обект на световното културно наследство.
Паркираме за няколко часа на много добър безплатен паркинг
GPS: 53.278999, -3.824250
Oтиваме до мястото, където зад мощния висящ мост Pont Grog Conwy през река Conwy се намира средновековният укрепен град Conwy.
Всяка улица тук е забележителност и от всяка точка се вижда замъкът Conwy. Почти целият град може да се обиколи около стените му, откъдето се разкрива незабравима гледка към залива, улиците и кокетните бели къщи. Всяка кула на замъка е достъпна.
Lancaster Square / Ланкастър Скуеър е градският площад в центъра на Конуи. Той е домакин на няколко фестивала и събития всяка година. През 2013 г. тук се дава старта на известното рали Уелс GB. В центъра на площада има фонтан, над който гордо се издига статуя на Принца на Уелс Llewelyn Тhe Great – управлявал успешно по-голямата част от Уелс от 1216 г. нататък, използвайки комбинация от военна стратегия и дипломация, за да постигне това. Боядисана е в сиво, златно и червено. Стои върху набраздена коринтска колона от корсихилски камък с варовиков пиедестал и с бронзова коринтска капител. Надписът, изписан върху фонтана, гласи, че Луелин е основал абатството Абърконуи през 1186 г.
В Конуи се намира една много сладка забележителност - Quay House - най-малката къща във Великобритания. Тя все още съществува близо до местния кей. Размерите на жилищната сграда са само 3,05 на 1,8 метра, въпреки факта, че първият собственик на къщата е величественият рибар Робърт Джоунс, висок над 2 метра. Сега в там има малък музей, отворен от март до октомври от 10-00 до 17-30 (с изключение на неделя). Билетът струва само 1 паунд.
Освен многото красота, история и хубави кръчми, Уелс има още едно предимство - той е сравнително малък и може да бъде обиколен за кратко време.
Емоционално заредени от Конуи, потегляме нататък.
Пътувайки, се забавляваме със странния език - уелския - потомък на келтския, който се говори от почти една трета от местните. Той е и на всички табели и указателни знаци и дублира английския. Много е смешно да се опитваш да го прочетеш.
Пътят ни минава край националния парк Сноудония, на два и половина часа път от Кардиф. Там е най-високият връх на страната - Сноудън - 1085 метра. Подобна височина може да звучи несериозно, но пътят до върха е доста дълъг. Тръгва от красивия град Ланберис.
Има и влак, с който човек може да се качи до най-високата точка на Сноудън, а по пътя да се наслаждава на още от изключителната красота на планините на Уелс.
Сноудония има доста езера, които заслужават внимание, но вече сме пренаситени и решаваме да се любуваме на красотите в движение.
Все едно, че не сте били в Уелс, ако не видите крайбрежието в района на Pembroke / Пембрук.
То се смята за едно от най-красивите в цяла Британия. Намира се на около 2 часа път от Кардиф и е национален парк, с пусти плажове и диви, стръмни скали.
Паркинг и нощувка:
GPS: 51.674900, -4.917780
£1 - 5h, £1.50 - 9-19 h, безплатен - 19-9 h
Замъкът Пембрук (Pembroke Castle) е една от най-големите и най-добре запазените средновековни крепости на територията на Уелс. Тази масивна дворцова постройка е красиво разположена на скалист нос на брега на река Пембрук.
Има дълга и интересна история. На неговото някога се е издигало римско укрепление. Малко по-късно територията е завзета от норманите, които около 1093 г. издигат тук своя крепост състояща се от малък вътрешен двор, разположен на ръба на скалата. В края на 12 век замъкът Пембрук става новатор в архитектурното строителство, като няма равен по внушителност на фасадата. През 1189 г. замъкът Пембрук попада в ръцете на Уилям Маршал, който превръща дървеното укрепление в каменен замък. По-голямата част от постройките в състава на Пембрук са издигнати през късния 14 век. Тогава е изградена и новата Голяма зала, която е разположена под естествено образувала се в резултат на водната ерозия пещера под замъка.
Днес замъкът Пембрук е една от най-посещаваните средновековни крепости в Уелс. Той се счита за най-голямата частна собственост на територия на страната, притежание на фамилия Филипс (Philipps).
Градчето също е приятно и заслужава внимание.
Ден 51-ви, 17.07.2019
Ако ненавиждате скуката и сивотата – вашето място е в едно бонбонено оцветено красиво крайморско градче - Tenby / Wales.
Тѐнби е град в Югозападен Уелс, графство Пембрукшър. Разположен е на брега на залива Кармартън Бей към Бристълския канал, на около 130 km на северозапад от столицата Кардиф.
Той е грижливо защитен от външния свят от прегръдката на каменни стени от 13-ти век, които привличат посетители от цял свят. Градчето е просто възхитително, гъмжи от уютни кафенета и магазини, скрити в тесните калдъръмени вити улички на Тенби.
Особено привлекателност добавят километрите прекрасни плажове и нежно плискащите се вълни на морето.
Малко след 13 часа потегляме за Кардиф, на 150 км от Тенби.
В ранния следобед сме вече там.
Навигацията ни води до мястото от плана ни за нощувка.
GPS: 51.449144, -3.180496
Голям безплатен паркинг, удобен за разглеждане на града.
На всичко отгоре се оказва, че тук е една от големите забележителности на града - Cardiff International White Water Center - олимпийски стандартен център за рафтинг с бяла вода, базиран в Cardiff International Sports Village в залива Кардиф.
По това време на деня паркингът е препълнен. Кола до кола. Всякакви рафтинг чудеса на покривите. Хора идват, преобличат се и се втурват към водата. Настроението тук е на МАХ и тълпата от хора и коли даже не ни дразни.
Намираме си местенце в нещото като съблекалня и отиваме да видим за какво иде реч.
WOW!!!
Ето какво се случва край нас:
Правим опознавателна разходка в града.
Когато се прибираме всичко е по-различно. Паркингът е почти празен. Само най-мераклиите още се забавляват.
Вадим последната шкембе чорба за това пътуване и я посвещаваме на Кардиф – малко в аванс, но вече сме сигурни, че той ще я заслужи.
Ден 52-ри, 18.07.2019
Ка̀рдиф / Cardiff
Кардиф се намира на крайбрежието, в южната част на Уелс.
Модерната столица на Уелс е един от най-интересните и вълнуващи градове на Обединеното кралство. Този малък, но оживен град заслужено заема своето място сред столиците на Европа със своите исторически замъци и музеи, както и световноизвестни места и впечатляваща модерна архитектура.
Кардиф съчетава старото с новото и е административен център на Уелс, както и културен и исторически център. Той е столица от сравнително скоро - 1955 г., но пък истинската му възраст се вижда в една от основните забележителности - Cardiff Castle / Крепостта на Кардиф, която е запазила стени още от римско време. Самият град пък е още по-древен - основан е от келтите през първи век преди Христа.
Вървим към крепостта покрай оградата на Bute Park. Той се състои от 130 акра озеленени градини и паркове, които някога са формирали територията на замъка Кардиф. Паркът е кръстен на 3-тия маркиз на Бют, чието семейство го е притежавало.
Забавляваме се с причудливите фигури на различни животни, с които каменната ограда на парка е украсена.
Основната забележителност на града е Замъкът Кардиф - един великолепен замък, който ни връща 2000 години назад, когато римляните са построили първата крепост тук.
Кардиф е равнинен, построен е върху пресушени блата, така че замъкът не доминира, а се слива с града. Всеки, който влезе в центъра, веднага вижда мощните стени от необработен камък, знамената с червен дракон на бяло-зелен фон и Часовниковата кула с кукли по фасадата.
Зад крепостните стени започва интересното. Виждат се два обекта, претендиращи за замък. Единият стои в далечината, на изкуствен хълм и изглежда много исторически. Той е най-старата сграда в Кардиф, издигната от норманите през 12 век върху основите на римска крепост.
Нарича се Norman Donjon.
Няма как да не се покатерим на кулата и да погледнем отвисоко.
Ето какво се вижда оттам:
Вторият замък стои вляво от входа, отстрани, и има съвсем скорошен викториански вид. Възстановен е напълно през втората половина на 19 век при третия маркиз на Бют, местен владетел, който има благодатно влияние върху региона и града.
Интериор на замъка
Посещението на дворцовите стаи на Бют е възможно само с обиколка с екскурзовод.
Банкетната зала - най-луксозната стая на замъка. Таванът е с изключителна красота. Зашеметяващи сводове и витражи на еркерите Банкетната зала е домакин на възстановки на средновековни празници. Членове на кралското семейство също посещават замъка Кардиф.
По стръмни стълби се озоваваме в Малката трапезария.
Ето как изглежда Библиотеката.
Със своята приказност Замъкът Бют предизвика асоциации с Нойшванщайн. Но ако замъкът на Лудвиг Баварски е рицарска сага, то замъкът Бют е добра приказка с щастлив край.
Продължаваме да се наслаждаваме на Уелската столица по главната й улица. Saint Mary Street / Улица Сейнт Мери Тя започва от Южната порта на замъка Кардиф. Първоначално се казва High Street, след това е преименувана на St. Mary Street. Оживена, елегантна улица с много хубави сгради.
Денят е делничен, но тук е празнично. Десетки абсолвенти очакват своите дипломи. Щастливи са и те, и родителите им. Тяхното настроение се предава и на нас, въпреки свъсеното време.
Неусетно стигаме до Кметството (Cardiff City Hall), където купонът продължава с пълна пара. Административният център на Кардиф изглежда доста столичен.
Кметството е построено през 1905 г., а Часовниковата му кула се вижда от много части на града. То е в непосредствена близост до Националния музей на Уелс, известен със своята импресионистична колекция. Зад него се намира Кардифският университет.
Както вече споменах, в Кардиф (както и в целия Уелс) знаците на английски се дублират от знаци на уелски. Уелски (част от келтската езикова група) може да се говори от около 20% от населението в Уелс. Уелските надписи будят недоумение, а често и смях. Всичко изглежда на латиница, но не е ясно как се чете. Често се срещат много дълги думи - в келтските езици думите се образуват чрез добавяне на различни частици към първия принцип (не напразно селото с най-дълго име се намира в Уелс). Използват се двойни букви: dd, ff, ll. ll са особено често срещани. На снимката по-долу последната дума е „Caerdidd“. Ето как се изписва Кардиф на уелски. "dd" се произнася като "f". А думата „caer” означава крепост. Името на града (според една версия) означава „крепост на река Таф“.
Заливът Кардиф (Cardiff Bay)
След като лъкатуши малко през града, река Таф се влива в залива Кардиф и на това място се намира вторият център на Кардиф. Това е огромна зона за забавление и отдих, простираща се на 12 км по брега на залива, с голям брой барове, увеселителен парк, виенско колело и много ултрамодерни сгради. Ако замъкът е заобиколен от сгради предимно от 19-ти и 20-ти век, то тук е широко представена авангардната архитектура на 21-ви.
Първото нещо, което човек, пристигащ на брега, вижда, е Уелският център на хилядолетието (Wales Millennium Center), оригинална структура, която прилича на огромен камък от тъмни камъни. Това е главният театър и изложбена зала на Кардиф. Тук се провеждат представленията на Уелската национална опера.
Прозорците на фасадата му, направени под формата на букви, образуват думи. От лявата страна на фасадата има надпис на уелски: редове от стихотворенията на уелската поетеса Гуинет Луис (Gwyneth Lewis). Надписът на уелски: Creu Gwir fel gwydr o ffwrnais awen означава „Творете истина като стъкло от пещта на вдъхновението“. Вдясно е изписано на английски: „These Stones Horizons Sing“ - „В тези камън хоризонтите пеят“.
До Millennium Center стои сградата Pierhead от червени тухли, бившият щаб на Bute Dock Company, а сега Музеят на историята на Уелс. Уелсците наричат Pierhead Tower "Малкият Биг Бен".
Съвсем близо до Pierhead се озоваваме пред необичайна сграда с продълговата дървена козирка. В този стъклен куб под навес е Уелският парламент, на уелски Senedd. Сградата е проектирана от известния архитект лорд Ричард Роджърс, един от създателите на високотехнологичния стил, носител на наградата "Пулицър", автор и съавтор на проекти като Центъра Помпиду в Париж, Европейския съд по правата на човека в Страсбург, Лойдс застрахователна компания и агенция Ройтерс в Лондон. Построена е в съответствие с най-строгите екологични стандарти и съдържа множество гениални решения за максимизиране на спестяванията при поддръжката на такава голяма сграда. Прозрачните стени на сградата символизират откритостта на законодателните процеси. Всеки може да присъства на парламентарните заседания.
И така, полюбувахме се на Кардиф – от средновековната романтика на Cardiff Castle, през неговия център, до оживения и модерен Cardiff Bay с невероятния Wales Millennium Centre и сърцето на уелската демокрация – The Senedd.
Ден 50-ти, 16.07.2019
Втори опит да влезем във Walles. Този път със съединител. Васко започва да свиква с новата придобивка.
Предстои ни да се полюбуваме на страната на красиви древни митове, изумително красиво крайбрежие, великолепна природа, уютни и живописни градчета.
Символите на тази страна са празът и драконът. Защо ли?
Според легенда, крал Кадвалдър от Гуинед накарал уелските войници да носят стрък праз редом със снаряжението си, за да могат да бъдат разпознавани. Националното ястие в Walles e cawl, (супа) - зимно ястие, с агнешко, картофи моркови, и естествено, с праз. С дракона пък са свързани митовете и легендите за крал Артур, името на чийто баща Утер Пендрагон значи глава на дракон. Битката между червения крал на Уелс и белия, символизиращ Англия, е предречена от магьосника и съветник на Артур - Мерлин. Самият Артур няма как да е бил от Уелс, тъй като в V век, когато той е живял - ако изобщо е съществувал, не е имало нито Уелс, нито Англия. Но първото му споменаване е в текстове на уелски. Затова и е част от легендите на уелсците. Червеният дракон, който е и на флага на Уелс, е символ на кралете на страната още от времето, когато римляните се оттеглят от Британия.
Сред основните забележителности на Уелс са замъците. Те са над 600, от които 100 запазени, което прави Уелс страната с най-много крепости на квадратен километър, поради което е наричана „Световна столица на крепостите".
Conwy (Конуи)
Тук е първата ни среща с уелски замък – впечатляващия Conwy Castle (Замъкът Конуи).
Построен е по нареждане на един от най-суровите крале на Англия (1272 – 1307) - Едуард I Дългокраки (Еdward I Тhe Longshanks) по време на завоевателските му походи в Уелс. Той е част от мащабен проект по укрепване на целия град Конуи със солидни крепостни стени и през следващите няколко столетия играе важна роля в няколко последователни войни. Изграден е от местен и вносен камък върху естествен скален масив от сиви пясъчници и варовици на брега на река Конуи, осигуряващ добра видимост над околността. Крепостта е разделена на външен и вътрешен двор и отбранявана от четири високи кули, осем по-ниски и по-масивни кули и два барбакана.
След избухването на Английската гражданска война през 1642 година, замъкът е окупиран от сили, верни на Чарлз I, които го удържат до 1646 година, когато е отстъпен на армиите на Парламента. Като последица е частично разрушен. Процедурата по разрушаването му завършва през 1665 година, когато и последните железни и оловни елементи са премахнати от крепостта и разпродадени.
В края на 18-ти и началото на 19-ти век замъкът „Конуи“ става притегателен център за художници. Нараства броя на посетителите и през втората половина на 19-ти век започват и първите реставрационни дейности.
Днес замъкът се стопанисва като туристически обект от „Каду“ - службата за съхранение на историческото наследство към Правителството на Уелс. ЮНЕСКО определя замъка Конуи като „един от най-изящните образци на европейската военна архитектура от края на 13-ти и началото на 14-ти век“ и му дава статут на обект на световното културно наследство.
Паркираме за няколко часа на много добър безплатен паркинг
GPS: 53.278999, -3.824250
Oтиваме до мястото, където зад мощния висящ мост Pont Grog Conwy през река Conwy се намира средновековният укрепен град Conwy.
Всяка улица тук е забележителност и от всяка точка се вижда замъкът Conwy. Почти целият град може да се обиколи около стените му, откъдето се разкрива незабравима гледка към залива, улиците и кокетните бели къщи. Всяка кула на замъка е достъпна.
Lancaster Square / Ланкастър Скуеър е градският площад в центъра на Конуи. Той е домакин на няколко фестивала и събития всяка година. През 2013 г. тук се дава старта на известното рали Уелс GB. В центъра на площада има фонтан, над който гордо се издига статуя на Принца на Уелс Llewelyn Тhe Great – управлявал успешно по-голямата част от Уелс от 1216 г. нататък, използвайки комбинация от военна стратегия и дипломация, за да постигне това. Боядисана е в сиво, златно и червено. Стои върху набраздена коринтска колона от корсихилски камък с варовиков пиедестал и с бронзова коринтска капител. Надписът, изписан върху фонтана, гласи, че Луелин е основал абатството Абърконуи през 1186 г.
В Конуи се намира една много сладка забележителност - Quay House - най-малката къща във Великобритания. Тя все още съществува близо до местния кей. Размерите на жилищната сграда са само 3,05 на 1,8 метра, въпреки факта, че първият собственик на къщата е величественият рибар Робърт Джоунс, висок над 2 метра. Сега в там има малък музей, отворен от март до октомври от 10-00 до 17-30 (с изключение на неделя). Билетът струва само 1 паунд.
Освен многото красота, история и хубави кръчми, Уелс има още едно предимство - той е сравнително малък и може да бъде обиколен за кратко време.
Емоционално заредени от Конуи, потегляме нататък.
Пътувайки, се забавляваме със странния език - уелския - потомък на келтския, който се говори от почти една трета от местните. Той е и на всички табели и указателни знаци и дублира английския. Много е смешно да се опитваш да го прочетеш.
Пътят ни минава край националния парк Сноудония, на два и половина часа път от Кардиф. Там е най-високият връх на страната - Сноудън - 1085 метра. Подобна височина може да звучи несериозно, но пътят до върха е доста дълъг. Тръгва от красивия град Ланберис.
Има и влак, с който човек може да се качи до най-високата точка на Сноудън, а по пътя да се наслаждава на още от изключителната красота на планините на Уелс.
Сноудония има доста езера, които заслужават внимание, но вече сме пренаситени и решаваме да се любуваме на красотите в движение.
Все едно, че не сте били в Уелс, ако не видите крайбрежието в района на Pembroke / Пембрук.
То се смята за едно от най-красивите в цяла Британия. Намира се на около 2 часа път от Кардиф и е национален парк, с пусти плажове и диви, стръмни скали.
Паркинг и нощувка:
GPS: 51.674900, -4.917780
£1 - 5h, £1.50 - 9-19 h, безплатен - 19-9 h
Замъкът Пембрук (Pembroke Castle) е една от най-големите и най-добре запазените средновековни крепости на територията на Уелс. Тази масивна дворцова постройка е красиво разположена на скалист нос на брега на река Пембрук.
Има дълга и интересна история. На неговото някога се е издигало римско укрепление. Малко по-късно територията е завзета от норманите, които около 1093 г. издигат тук своя крепост състояща се от малък вътрешен двор, разположен на ръба на скалата. В края на 12 век замъкът Пембрук става новатор в архитектурното строителство, като няма равен по внушителност на фасадата. През 1189 г. замъкът Пембрук попада в ръцете на Уилям Маршал, който превръща дървеното укрепление в каменен замък. По-голямата част от постройките в състава на Пембрук са издигнати през късния 14 век. Тогава е изградена и новата Голяма зала, която е разположена под естествено образувала се в резултат на водната ерозия пещера под замъка.
Днес замъкът Пембрук е една от най-посещаваните средновековни крепости в Уелс. Той се счита за най-голямата частна собственост на територия на страната, притежание на фамилия Филипс (Philipps).
Градчето също е приятно и заслужава внимание.
Ден 51-ви, 17.07.2019
Ако ненавиждате скуката и сивотата – вашето място е в едно бонбонено оцветено красиво крайморско градче - Tenby / Wales.
Тѐнби е град в Югозападен Уелс, графство Пембрукшър. Разположен е на брега на залива Кармартън Бей към Бристълския канал, на около 130 km на северозапад от столицата Кардиф.
Той е грижливо защитен от външния свят от прегръдката на каменни стени от 13-ти век, които привличат посетители от цял свят. Градчето е просто възхитително, гъмжи от уютни кафенета и магазини, скрити в тесните калдъръмени вити улички на Тенби.
Особено привлекателност добавят километрите прекрасни плажове и нежно плискащите се вълни на морето.
Малко след 13 часа потегляме за Кардиф, на 150 км от Тенби.
В ранния следобед сме вече там.
Навигацията ни води до мястото от плана ни за нощувка.
GPS: 51.449144, -3.180496
Голям безплатен паркинг, удобен за разглеждане на града.
На всичко отгоре се оказва, че тук е една от големите забележителности на града - Cardiff International White Water Center - олимпийски стандартен център за рафтинг с бяла вода, базиран в Cardiff International Sports Village в залива Кардиф.
По това време на деня паркингът е препълнен. Кола до кола. Всякакви рафтинг чудеса на покривите. Хора идват, преобличат се и се втурват към водата. Настроението тук е на МАХ и тълпата от хора и коли даже не ни дразни.
Намираме си местенце в нещото като съблекалня и отиваме да видим за какво иде реч.
WOW!!!
Ето какво се случва край нас:
Правим опознавателна разходка в града.
Когато се прибираме всичко е по-различно. Паркингът е почти празен. Само най-мераклиите още се забавляват.
Вадим последната шкембе чорба за това пътуване и я посвещаваме на Кардиф – малко в аванс, но вече сме сигурни, че той ще я заслужи.
Ден 52-ри, 18.07.2019
Ка̀рдиф / Cardiff
Кардиф се намира на крайбрежието, в южната част на Уелс.
Модерната столица на Уелс е един от най-интересните и вълнуващи градове на Обединеното кралство. Този малък, но оживен град заслужено заема своето място сред столиците на Европа със своите исторически замъци и музеи, както и световноизвестни места и впечатляваща модерна архитектура.
Кардиф съчетава старото с новото и е административен център на Уелс, както и културен и исторически център. Той е столица от сравнително скоро - 1955 г., но пък истинската му възраст се вижда в една от основните забележителности - Cardiff Castle / Крепостта на Кардиф, която е запазила стени още от римско време. Самият град пък е още по-древен - основан е от келтите през първи век преди Христа.
Вървим към крепостта покрай оградата на Bute Park. Той се състои от 130 акра озеленени градини и паркове, които някога са формирали територията на замъка Кардиф. Паркът е кръстен на 3-тия маркиз на Бют, чието семейство го е притежавало.
Забавляваме се с причудливите фигури на различни животни, с които каменната ограда на парка е украсена.
Основната забележителност на града е Замъкът Кардиф - един великолепен замък, който ни връща 2000 години назад, когато римляните са построили първата крепост тук.
Кардиф е равнинен, построен е върху пресушени блата, така че замъкът не доминира, а се слива с града. Всеки, който влезе в центъра, веднага вижда мощните стени от необработен камък, знамената с червен дракон на бяло-зелен фон и Часовниковата кула с кукли по фасадата.
Зад крепостните стени започва интересното. Виждат се два обекта, претендиращи за замък. Единият стои в далечината, на изкуствен хълм и изглежда много исторически. Той е най-старата сграда в Кардиф, издигната от норманите през 12 век върху основите на римска крепост.
Нарича се Norman Donjon.
Няма как да не се покатерим на кулата и да погледнем отвисоко.
Ето какво се вижда оттам:
Вторият замък стои вляво от входа, отстрани, и има съвсем скорошен викториански вид. Възстановен е напълно през втората половина на 19 век при третия маркиз на Бют, местен владетел, който има благодатно влияние върху региона и града.
Интериор на замъка
Посещението на дворцовите стаи на Бют е възможно само с обиколка с екскурзовод.
Банкетната зала - най-луксозната стая на замъка. Таванът е с изключителна красота. Зашеметяващи сводове и витражи на еркерите Банкетната зала е домакин на възстановки на средновековни празници. Членове на кралското семейство също посещават замъка Кардиф.
По стръмни стълби се озоваваме в Малката трапезария.
Ето как изглежда Библиотеката.
Със своята приказност Замъкът Бют предизвика асоциации с Нойшванщайн. Но ако замъкът на Лудвиг Баварски е рицарска сага, то замъкът Бют е добра приказка с щастлив край.
Продължаваме да се наслаждаваме на Уелската столица по главната й улица. Saint Mary Street / Улица Сейнт Мери Тя започва от Южната порта на замъка Кардиф. Първоначално се казва High Street, след това е преименувана на St. Mary Street. Оживена, елегантна улица с много хубави сгради.
Денят е делничен, но тук е празнично. Десетки абсолвенти очакват своите дипломи. Щастливи са и те, и родителите им. Тяхното настроение се предава и на нас, въпреки свъсеното време.
Неусетно стигаме до Кметството (Cardiff City Hall), където купонът продължава с пълна пара. Административният център на Кардиф изглежда доста столичен.
Кметството е построено през 1905 г., а Часовниковата му кула се вижда от много части на града. То е в непосредствена близост до Националния музей на Уелс, известен със своята импресионистична колекция. Зад него се намира Кардифският университет.
Както вече споменах, в Кардиф (както и в целия Уелс) знаците на английски се дублират от знаци на уелски. Уелски (част от келтската езикова група) може да се говори от около 20% от населението в Уелс. Уелските надписи будят недоумение, а често и смях. Всичко изглежда на латиница, но не е ясно как се чете. Често се срещат много дълги думи - в келтските езици думите се образуват чрез добавяне на различни частици към първия принцип (не напразно селото с най-дълго име се намира в Уелс). Използват се двойни букви: dd, ff, ll. ll са особено често срещани. На снимката по-долу последната дума е „Caerdidd“. Ето как се изписва Кардиф на уелски. "dd" се произнася като "f". А думата „caer” означава крепост. Името на града (според една версия) означава „крепост на река Таф“.
Заливът Кардиф (Cardiff Bay)
След като лъкатуши малко през града, река Таф се влива в залива Кардиф и на това място се намира вторият център на Кардиф. Това е огромна зона за забавление и отдих, простираща се на 12 км по брега на залива, с голям брой барове, увеселителен парк, виенско колело и много ултрамодерни сгради. Ако замъкът е заобиколен от сгради предимно от 19-ти и 20-ти век, то тук е широко представена авангардната архитектура на 21-ви.
Първото нещо, което човек, пристигащ на брега, вижда, е Уелският център на хилядолетието (Wales Millennium Center), оригинална структура, която прилича на огромен камък от тъмни камъни. Това е главният театър и изложбена зала на Кардиф. Тук се провеждат представленията на Уелската национална опера.
Прозорците на фасадата му, направени под формата на букви, образуват думи. От лявата страна на фасадата има надпис на уелски: редове от стихотворенията на уелската поетеса Гуинет Луис (Gwyneth Lewis). Надписът на уелски: Creu Gwir fel gwydr o ffwrnais awen означава „Творете истина като стъкло от пещта на вдъхновението“. Вдясно е изписано на английски: „These Stones Horizons Sing“ - „В тези камън хоризонтите пеят“.
До Millennium Center стои сградата Pierhead от червени тухли, бившият щаб на Bute Dock Company, а сега Музеят на историята на Уелс. Уелсците наричат Pierhead Tower "Малкият Биг Бен".
Съвсем близо до Pierhead се озоваваме пред необичайна сграда с продълговата дървена козирка. В този стъклен куб под навес е Уелският парламент, на уелски Senedd. Сградата е проектирана от известния архитект лорд Ричард Роджърс, един от създателите на високотехнологичния стил, носител на наградата "Пулицър", автор и съавтор на проекти като Центъра Помпиду в Париж, Европейския съд по правата на човека в Страсбург, Лойдс застрахователна компания и агенция Ройтерс в Лондон. Построена е в съответствие с най-строгите екологични стандарти и съдържа множество гениални решения за максимизиране на спестяванията при поддръжката на такава голяма сграда. Прозрачните стени на сградата символизират откритостта на законодателните процеси. Всеки може да присъства на парламентарните заседания.
И така, полюбувахме се на Кардиф – от средновековната романтика на Cardiff Castle, през неговия център, до оживения и модерен Cardiff Bay с невероятния Wales Millennium Centre и сърцето на уелската демокрация – The Senedd.
Няма коментари:
Публикуване на коментар