28 март 2022 г.

От София през Северозапада, покрай Дунава до Черно море


  CAMPER TRIP 2021




Пътуването ни покрай Дунава продължава

На път за Тутракан се отбиваме да разгледаме
Мемориален комплекс „Военна гробница – 1916 г.”

Намира се в село Шуменци, на разстояние 8 км. от Тутракан. Той e eдин oт нaй-гoлeмитe вoйнишĸи пaмeтници oт вoйнитe зa нaциoнaлнoтo oбeдинeниe нa тepитopиятa нa cтpaнaтa.
Ha 1 ceптeмвpи 1916 г. двa cъceдни нapoдa - бългapcĸият и pyмънcĸият, ce oĸaзвaт oт paзличнитe cтpaни нa бapиĸaдaтa, вceĸи oт тяx вoювa зa cвoятa зeмя, зa cвoятa Дoбpyджa. Бoeвeтe пpи Tyтpaĸaн нa 5 и 6 ceптeмвpи 1916 г. oзнaмeнyвaт eднa oт нaй-вaжнитe и знaчитeлни пoбeди нa бългapcĸoтo opъжиe по време нa Πъpвaтa cвeтoвнa вoйнa. Caмo зa 33 чaca ĸpeпocттa e в бългapcĸи pъцe и Tyтpaĸaнcĸaтa eпoпeя ce пpeвpъщa в eдин oт въpxoвeтe нa бoйнaтa cлaвa.
При Тутракан вечен покой намират 8000 войници и офицери, от които 1764 български.
Meмopиaлът e paзпoлoжeн нa плoщ oт 25 дeĸapa, ĸaтo вoeннoтo гpoбищe зaeмa 3 дeĸapa. Ha вxoдa нa ĸoмплeĸca ca пocтaвeни двe 105 мм гayбици „Kpyп”, в лявo -пapaĸлиc „Cв. Гeopги Πoбeдoнoceц”, в дънoтo – cцeнa зa тъpжecтвeнитe чecтвaния, пpeд нeя мacивeн ĸpъcт зa xpaбpocт, aлeи и oзeлeнявaнe. Bъв вoeннoтo гpoбищe e издигнaт пpeз 1922 г. oбeлиcĸ c нaдпиcи нa 4 eзиĸa, изгpaдeнa e „Aлeя нa cлaвaтa” c изпиcaни имeнaтa нa вcичĸи зaгинaли бългapcĸи вoини в Tyтpaĸaнcĸaтa oпepaция. Имa двe бpaтcĸи мoгили и 130 гpoбa paзпoлoжeни в двe aлeи.

Тутракан
Останките от късната римската крепост Трансмариска
Крепостта е построена в края на III-ти век от император Диоклетиан след една от победите му срещу вражески племена от север.
Исторически музей
Красивата сграда на Общинския съвет
Мемориал „В памет на мъчениците в Добруджа”
Бюст-паметник на генерак Пантелей Киселов
Гeнepaл oт пexoтaтa, извecтeн oщe ĸaтo Πoбeдитeля ĸpaй Tyтpaĸaн, гepoй oт oтбpaнaтa нa Bидинcĸaтa ĸpeпocт пpeз Cpъбcĸo-бългapcĸaтa вoйнa (1885), oт cpaжeниятa пpи Гeчĸeнли и Ceлиoлy в Бaлĸaнcĸaтa вoйнa (1912-1913), и oт дoбpyджaнcĸaтa ĸaмпaния (1916), ĸoмaндиp нa ІV пexoтнa дивизия (1914-1918).
Бюст-паметник на Александър Суворов
oтĸpит пo пoвoд двecтa и тpидeceтaтa гoдишнинa oт бляcĸaвaтa oпepaция нa pycĸия пълĸoвoдeц Aлeĸcaндъp Cyвopoв, пpeвзeл Tyтpaĸaн нa 10 мaй 1773 г.
Катедрален храм "Свети Николай"
Разположен e в началото на Рибарска махала.
Не случайно тук има един различен музей.
Тутракан е градът на рибаря и дунавската лодка.

Етнографски музей “Дунавски риболов и лодкостроене”

Показва всички тънкости и инструменти в риболова, започвайки отпреди столетие.
Крайречна разходка в Дунавския парк
Рибарска махала
В Тутракан е единственото в страната естествено обособило се по поречието на реката рибарско селище - само на няколко километра от Тутракан, в едно от най-богатите на улов места по долното поречие на Дунав. Тук се е формирала голяма Рибарска махала. В началото на миналия век тя е наброявала 5000 жители – рибарски семейства. Днес част от тази махала е върната към живот, за да припомня на поколенията старата слава на Тутракан като най-голямо риболовно селище по Дунава.
И малко кулинарен туризъм
Няма как да устоим на препоръката на Светлето и Ицо (които са на „ти” и с Тутракан) на всяка цена да посетим Хан „Дълбока”. Не съжаляваме. Уникални патешки деликатеси!

Царството на водните лилии
Така наричат езерото край силистренското село Малък Преславец.
Там е най-голямата колония на бяла водна лилия в България, разположена на площ от 46 декара.
През юни лилиите разцъфтяват и разкриват красотата си пред посетителите.
В последните 10 години в началото на месеца се провежда традиционния Празник на водните лилии.
Езерото с белите водни лилии се намира на 4 км от с. Малък Преславец, непосредствено до река Дунав и само на 30 км от резервата "Сребърна".
В района виреят още 180 различни растения и се наблюдават повече от 140 вида птици. За жалост, малко сме подранили - през май лилиите още не са цъфнали.

Сребърна

На 16 km западно от Силистра и на 2 km южно от Дунав. Обхваща езерото Сребърна и неговите околности. Намира се на главното миграционно трасе на прелетните птици между Европа и Африка Виа Понтика.
Местността е обявена за биосферният резерват през 1948 г. „Сребърна“ е включен в Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО.
Велосипедна обиколка на резервата.
Отново сме с нашите исперихски приятели. Този път и те са с кемпер. Очаква ни един прекрасен уикенд.


Посоката ни е с. Ветрен и, по-точно, неговото
Рибарско селище.

То се намира се на 25 км от град Силистра и е разположено на брега на Дунава. Любимо място е за гостите на селото като зона за риболов, пикник и хапване на прясна дунавска риба.
В най-старата част на селото са запазени стари добруджански къщи. Някои от тях са реставрирани и посрещат туристи.
Ние пък сме си тук с къщичките.
Първоначално сме 2 кемпера – ние и големите Христови (Светлето и Ицо). Хапваме вкусна рибена чорба, дремваме малко и ето ги и другите – малките Христови (Плами и Данчо) и силистренците Светла и Чавдар.
Докато мезваме в кръчмето ни пържат рибката.
Купонът е на МАХ. Май вече не го мислим чак толкова Covid-a. Но за всеки случай се пазим, минаваме без обичайните за кемперистите прегръдки и целувки.


Силистра
е последната точка от крайдунавското ни пътешествие.
Отклоняваме за малко към Алдемир.
Една необичайна отбивка към гробищата, за да посетим нашия приятел от студентските години – Дечо, за жалост във вечния му дом.
Преди 6 месеца той стана жертва на Covid-a.
Тъжни сме, а Дечо се усмихва, както винаги.
Силистра ни посреща не особено гостоприемно - с черни облаци и дъжд.
Но имаме късмет с паркирането. Намираме си хубаво местенце точно там, където трябва.
Почти веднага сме на Централния площад,
където се издига паметник на Дочо Михайлов - революционер и политически деец, един от ръководителите на добруджанското освободително движение.
Красивата сграда на
Художествената галерия
(бивше педагогическо училище)
Тя датира от 1890 година. В нея са изложени творби на големи български художници като Владимир Димитров, Дечко Узунов, Златю Бояджиев и други.
Статуята „Пегас”
е един от символите на града. Намира се пред сградата на Драматичен театър „Сава Доброплодни”. Тежи 3 тона и е поставена върху монолитен гранитен постамент с тегло 12 тона. Монтирана е през ноември 1986 г. при обновяването на централната градска част на Силистра.
Куршумлу джамия
Построена е в първите десетилетия на XVI век.
Получава името си от покривните елементи на своя купол.
Дунавската градина
е първият обществен и дунавски парк на територията на България.
Паркът е създаден преди около 100-150 години.
Очарованието на парка се крие в останките на старинните крепости, които са разположени в непосредствена близост.
В Дунавската градина могат да се видят някои уникални дървесни видове, които са защитени и са уникални по рода си.
Вековният дъб

Най-старото запазено дърво в най-стария градски парк в България – Дунавския парк в град Силистра. Стария дъб е засаден през далечната 1910 г.
През 2012 г дъбът придобива статут на защитен обект по смисъла на Закона за биологичното разнообразие. Старият дъб е вписан в регистрите на вековните дървета. Обиколката на ствола при 1.2 м от земята е 4.6 м, височината е 14 м, а диаметърът на короната е 24 м.
„Алеята за селфита“

Няма коментари:

Публикуване на коментар