28 март 2022 г.

От София през Северозапада, покрай Дунава до Черно море


  CAMPER TRIP 2021




Белоградчишки скали
Без думи!
Красота!

Снимаме, снимаме, снимаме!


Пещера Магура
43.726940, 22.584045
Една от най-големите, най-красивите и най-посещаваните български пещери.
Намира се в Северозападна България, на 17 км от гр. Белоградчик и Белоградчишките скали, във варовиковата Рабишка могила – на 461 м н.в.
Състои се от главна галерия и три странични разклонения. Общата дължина на откритите галерии е около 2500 м. Температурата в пещерата варира от 12,2 до 12,9 градуса по Целзии целогодишно.

Според геоложки проучвания образуването на пещерата Магура е започнало преди около 15 млн. години.
Пещерата притежава богати по форма и размери образувания - сталактити, сталагмити, сталактони, синтрови джобчета, пещерни бисери, „пещерно мляко”.
В една от залите са разкрити праисторически рисунки, издълбани в скалата и изрисувани с прилепно гуано (тор). Фигурите изобразяват танцуващи женски силуети, танцуващи и ловуващи мъже, маскирани хора, животни, звезди, оръдия на труда, растения. Рисунките датират от различни епохи - епипалеолит, неолит, енеолит, начало на раннобронзовата епоха.

Обявена е за един от 100-те национални туристически обекта.
И накрая – за простотията българска с огромно възмущение!

Кула

Крепост "Кастра Мартис"
43.891152, 22.523742


На 32 km югозападно от Видин, където Дунавската хълмиста равнина се слива с последните разклонения на Западна Стара планина, е разположен граничният град Кула. Той дължи името си на издигащата се в центъра на града римска кула - величествен фрагмент от древността.
В самото сърце на Кула се намира уникалната по форма величествена късноримска крепост “Кастра Мартис”.
Предполага се, че е построена от император Диоклециан в края на III и началото на IV в. с предназначението да охранява пътя от Бонония до Сингидунум (Белград) през Връшка чука – най-северозападния проход на Стара планина.


Видин

Оттук започва нашето крайдунавско пътешествие

Харесва ни този град. Доста симпатичен е даже, противно на представите за един западнал град от Северозапада. Зелен, уютен, чист, с красиви пешеходни улици и площади, с поддържани стари къщи и много интересни забележителности.
В допълнение и Крайдунавският парк – едно специално място за жителите на Видин, наситен със символите на града.
Калето
е старият квартал във Видин, понякога наричан Стария град.
Заема територия, ограничена от стените на Видинската градска крепост, опасвали града в Средновековието. Кварталът е придобил името си от българизираното наименование на градската крепост, наричана Калето (Крепостта).
Градската крепост отделя този квартал като вътрешен град с площ ок. 1,5 кв. км. Представлява неправилен удължен полукръг покрай река Дунав с център замъка Баба Вида. Разположен е в направление югозапад – североизток, започвайки от главната градска порта Стамбол капия (при съвременния център на града) и завършвайки при Гребната база (на около 1 километър от „Дунав мост 2“).
Музей "Конака"
Сградата на музея е построена през XVII век. От 1956 година е музей. През 70-те години на XIX век е предоставена на българската църковна община. След Освобождението в сградата се е помещавала Община Видин. Музеят е оригинален архитектурен паметник на културата с местно значение.
Художествената галерия "Никола Петров"
Създадена е през 1962 година. В момента разполага с над 1500 творби.
Църквата "Св. Николай"
Ортодоксалното име на втората по големина църква във Видин е „Свети Николай Мирликийски Чудотворец”. Тя се намира близо до крайдунавския парк в града. Строителните дейности започват през октомври 1926 и отнемат 4 години. Официалното освещаване е през октомври 1930 година и е направено лично от митрополит Неофит. Църквата е действаща, поддържана и приема посетители и миряни през цялата година.
Призната е за паметник на културата през 1975 година.
„Свети Николай” е част от комплекс от сгради заедно с храма „Свети Панталеймон, палатата на Видинския митрополия, епархийското училище и мавзолея на Антим I.
Мавзолей на "Екзарх Антим I"

представлява квадратна куполна постройка от бял врачански камък. Построен е през 1934 г по проект на арх. Илия Попов. Над входа е поместен портрет на Антим I, изпълнен с мозайка. Вътре помещението е изографисано и има каменна седяща скулптурна фигура на първия български екзарх. Долу в подземието в саркофаг са положени останките на екзарх Антим I.
Джамията на Осман Пазвантоглу
Представлява каменна постройка със строго ориенталска архитектура.
Синагогата
Построена е през 1894 година. След години запуснатост и разруха една от най-красивите сгради във Видин отново е с отворени врати. Сега тя функционира като културен център на името на родения във Видин художник космополит Жул Паскин.
Крайдунавски парк
Съчетанието между историята на града и величието на Европейската река, внушават неповторимост на гледката.
Паметникът на Свободата
в Крайдунавския парк.

Няма коментари:

Публикуване на коментар