28 март 2022 г.

От София през Северозапада, покрай Дунава до Черно море


  CAMPER TRIP 2021




Клисурски манастир „Св. св. Кирил и Методий“
43.183657, 23.205360

Намира се в подножието на старопланинския връх Тодорини кукли.
В миналото е известен като Врещецки манастир – по името на реката, в чиято долина е разположен.
Основан е по време на Второто българско царство (1240г.), но неколкократно е разрушаван и възстановяван.
През 1869 г. започва съвременното изграждане на манастира.
От 2008 г. Клисурският манастир е женски (преди това е бил мъжки).

Църквата Св. св. Кирил и Методий Църквата

се издига на малък хълм в двора на манастира.
Музей към Клисурски манастир
Открит е през 2012 г.
Параклис Св. Николай, издигнат от архимандрит Антим, не е запазен. На неговото място през 1998 г. е построен и изографисан нов храм. До него се намира и манастирското гробище.
Дворът на манастира е много приятен за разходка. През него протича малък поток, има няколко чешми.
Аязмото на Клисурски манастир
Берковица
Приятна разходка из един от градовете на Северозапада. Тук сме за първи път.
Времето е слънчево и топло. Градът е оживен. Получава се.
Къща музей „Иван Вазов“
В централната част на град Берковица, в непосредствена близост до Берковската река и под хълма Калето, се намира една от най-красивите къщи в града. В нея е живял около година и половина (от 07 март 1879 г. до 18 септември 1880 г.) Иван Вазов, докато е бил председател на Окръжния съд в Берковица.
Днес първият музей в града е част от 100-те национални туристически обекта на България.
Часовникова кула - Берковица
Построена е в периода 1762-1764 г. от неизвестни майстори. Висока е близо 22 м.
Механизмът на Часовниковата кула е изработен през 1764 г. от бесарабски българи в Букурещ и е един от най-старите действащи механизми в България.
Чешма „Малинарка“
Построена е през 1967 година и е символ на град Берковица. Изработена е от розов мрамор. Посветена е на берковските берачки на малини, събирали плодовете в покрайнините на града през отминалите години. Тяхната красота и трудолюбие са били толкова пленителни, че са омагьосали младия писател и поет Иван Вазов, който им посвещава много стихове.

Монтана
Монтана е областен град, разположен в Северозападна България, административен и стопански център на едноименните община и област.
Намира се на около 45 км южно от река Дунав, на около 35 км на северозапад от Враца и на около 30 км на изток от границата със Сърбия.
Разположен е на река Огоста в предпланински район на север от Стара планина, заобиколен от изток от възвишението Пъстрина (555 м) и от юг от Монтанското бърдо (307 м), наречено в западната си част „Баира“. На югозапад от града се намира язовир „Огоста“.
И тук сме за първи път.
Приятно сме изненадани от атмосферата на града.

Лопушански манастир "Св. Йоан Предтеча"

Едно живописно кътче от Северозападна България, скътано в полите на Стара планина, в близост до село Георги Дамяново, област Монтана.
Отстои на 21 км от Монтана, на 30 км от Берковица и на 117км от София.
Манастирскта църква е третата по големина в България.
Храмът е кръстокуполен, с три кораба и пет осветени кубета. Интересен факт е, че на кубетата има прозорчета, което е рядко срещано архитектурно решение.
В манастира се съхранява чудотворна икона на Света Богородица – поклонници твърдят, че навеждайки се над нея, се виждат как текат вадички с миро.
Друга голяма ценност е иконата на Иисус Христос, чийто поглед следва посетителите, където и да се намират в църквата.
Манастирът впечатлява със своята внушителна архитектура, каменни пластики и с магнетизма, който струи от всяко кътче на това място.

Чипровци

Красив и феноменален край е Чипровсият. Легендарно е древното планинско градче, събрало много загадъчни легенди и неземни красоти. То е сред най-забележителните в Северозападна България.
Името му винаги се свързва със славата на древната му и богата история и споменът за някогашното голямо рударско и занаятчийско-търговско селище.
Особеният статут на Чипровци в първите векове на Османската империя се дължи и на религията на жителите му – мнозинството са католици, които поддържат тесни връзки с Рим и големите търговски градове на запад като Дубровник и Венеция. Вярата е донесена от саксонските рудари и францисканските монаси, които по сведения на историците пристигат по тези земи през 13 и 14 век. Така градът се превръща в „люлката на католицизма” по българските земи.
Тук е открито и първото българско светско училище през 1624 г. от епископ Илия Маринов. Още тогава училището въвежда съвременна система на обучение с предмети като логика, математика, граматика, философия, а присъствието в него е задължително за всички деца от Чипровци. Учениците с изявени способности са изпращани в университети в Западна Европа да продължат образованието си. Дори и след падането на българските земи под османска власт, Чипровци остава център на култура, занаяти и търговия.
В центъра на града се намира т.н. Исторически хълм, където се намират:

Историческият музей

Открит е през 1988 г. в чест на 300-годишнината от избухването на Чипровското въстание.
Експозицията на музея включва няколко раздела:
Чипровският металодобив, Чипровска златарска школа
Чипровци през ХVІІ век
Килимена зала
и Възрожденско изкуство.

Останките от католическата катедрала Sancta Maria / Света Богородица
Построена 1371 г. Разрушена по време на Чипровското въстания.
През 2023 г. на историческия хълм, до руините на някогашната католическа катедрала, историческия музей и паметника на Петър Богдан е открит нов католически параклис.
Средновековната православна църква "Свето Възнесение Христово"
Параклис-костница, увековечаваща исторически личности
Чипровци е център на прочутите и оригинални чипровски килими. Те са обявени от ЮНЕСКО за Световно културно наследство.

Етнографски музей
Експозицията на музея се помещава в Катеринината къща, където е и единствената у нас жива колекция с растения за багрене на вълната за килимите. Етнографският музей е посветен на материалната култура на торлаците, към които принадлежи и населението на Чипровци. Могат да се видят традиционните за района носии и още много предмети от традиционния бит на населението.

Няма коментари:

Публикуване на коментар