15 март 2023 г.

Турция. Спомените оживяват както никога досега!

CAMPER TRIP 2022

Спомени от епицентъра:
Ван, Диарбекир, Мардин, Гюбеклитепе, Урфа, Халфети, Газиантеп, Хатай, Адана.

4-5.11.2022

Пътуваме към кюрдската столица Диарбекир.






Настаняваме се на паркинг в центъра и се потапяме в атмосферата му.

Когато стане въпрос, че сме били в този град често ни се задава въпросът „не ви ли беше страх?” Какъв страх!
Топло, слънчево, цветно, ориенталско. Хора, коли, клаксони. Живот!

3 месеца по-късно слушаме злокобните новини, които не стихват...

Диарбекир -  сградите се разклащат, преди някои от тях да се срутят за секунди, хората бягат по улиците.

Не искам да вярвам! Спомените за този град буквално нахлуват в главата ми.

 Диарбекир е разположен на река Тигър, в югоизточната част на Турция. У нас той се свързва предимно със затвора си, в който са изпращани на заточение много българи, но истинската слава на града са неговото древно минало, красивите джамии и най-вече запазената крепостна стена, втора по-големина след Китайската.


Благодарение на географското си местоположение, градът се оказва на Пътя на коприната, а историята е доказала, че такива градове винаги бележат разцвет. Диарбекир не прави изключение - става център на световната култура, търговия, наука и изкуство
.

Старият център на града има две главни улици, покрити с павета от вулканични камъни, които свързват четирите порти и са ориентирани спрямо четирите посоки на света. Тук са концентрирани много стари къщи, обществени сгради, църкви и джамии









 


Голяма част от постройките са превърнати в различни заведения, които предлагат уникални местни специалитети.

В
еликата джамия Diyarbakır Ulu Camii -  Това е най-старата джамия в Анадола, построена през XI век от Малик Шах, емирът на Селджукските турци.

 



Точно срещу джамията е старият кервансарай, сега запълнен с ресторантчета, кафенета и малки магазини. Много колоритно място, най-доброто за следобедно кафе!




Диарбекир е един от малкото градове в света, чийто културен ландшафт е включен в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО. Крепостта Диарбекир и градините Хевсел също са поставени под закрилата на Световната организация.

Градските стени са построени по заповед на римския император Константий II. След римляните са дошли персите, а след тях и мюсюлманските араби. Водачът на арабското племе Бекр Бин Вайл е нарекъл града Дияр Бакр, което означава "страната на Бакр".

Минаваме през портата Saray Kapı.

Вътре, в ограденото от добре запазени и реставрирани стени пространство е зелено, шарено, оживено. Има руини на замък, джамии, няколко музея сцени, места за отдих. 








Градините Хевсел на брега на река Тигър са територия от 10 хиляди декара много плодородни земи между Крепостта на Диарбакър и долината на река Тигър.
Тук се отглежда
т прочутите в целия свят дини от Диарбекир, теглото на някои от които достига до 35 килограма. Те приютяват 180 вида птици и много видове животни.






През 2015 г. 8000-годишните градини „Хевсел“ са номинирани за вписване в списъка на обектите от световно наследство на ЮНЕСКО.

Мостът Дикле (Dicle Köprüsü) се намира южно от града, на 3 км от Mardinkapı/Deriyê Mêrdînê (портата на Мардин).

Това е исторически мост над река Тигър ( на турски: Dicle ). Завършен е през 1065 г. Има десет арки с обща дължина 178 м и е широк 5,60 м. Местните го наричат още „На Гьозлю Кьопрю“ / „Пира Дехдери“ (буквално: Мост с десет арки). Известен е още като Мостът Силван - поради местоположението му на пътя за Силван.





Диарбекир  все още носи духа на миналото с тесните павирани улички, с миризмите на подправки, с дюкяните, каруците, с работещите и до днес вековни ателиета.



 







 Какво да кажем повече за Диарбекир, освен това:


3.11.2022

Mardin (Мардин)

Пътуването из Турска Месопотамия ни отвежда в град Мардин и околностите, близо до сирийската граница, за да ни срещне с ароматите, чара и гостоприемството на Ориента.
Мардин представлява един музей на открито. Той е обявен за исторически и културен резерват.
Старият му град, разположен на върха на хълм, е едно малко каменно чудо, с издялани в камъка дантели, които го правят прелестен. Каменните къщи постепенно се издигат от равнината към хълма, увенчан с крепост.
Тук пред погледа ни се разкрива значението на камъка за хората, виждаме как умели ръце са го оформили и вместо студенина от него блика красота.
Мардин е градът на религиите. Каменният град, както го наричат, е приютил пъстра палитра от народности – кюрди и араби, арамейци и арменци, турци и сирийци, които съжителства в мирно разбирателство. Има голяма група от християни, наричащи себе си сюриани. Смятат се за първите християни, защото са приели Христовата вяра още през I в. През IV в. те се заселват в тогавашна Северна Месопотамия и основават своите първи манастири. В района на Мардин живеят около 5 000 сюриани.
Едни от най-живописните кадри в съвременните турски сериали са заснети в Мардин. Наричат града ,,Перлата на Югоизточна Турция” заради красивата смесица от различни ориенталски стилове. Интересната архитектура, в невиждана хармония с природата, времето и традициите, дългата и богата история, старите църкви и манастири, необичайните джамии, вкусната храна, сърдечните и гостоприемни хора – с това Мардин остава в сърцата на всеки, който го е посетил.
И за него ще се молим!













2 коментара:

  1. Здравейте, Яна и Васко! Най-после! Появихте се! Чудех се защо ви няма толкова дълго време. Този пътепис е чудесен! Бъдете здрави и пишете по-често! Приемете моите най-сърдечни поздрави!

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. Добро утро, Пепа! Най-после реших да напиша нещо. През есента бяхме 52 дни в Турция и Кипър. Има много интересни неща за публикуване. Реших да започна със земетръсните зони, където бяхме 3 месеца преди земетресението. От вчера за почнах да качвам в блога и това е само началото. Боря се с някои промени в Блогър. Благодаря за хубавите думи и пожелания!

      Изтриване