13 януари 2020 г.

Отвъд Ла Манша - в надпревара с Брекзит - Част 2

CAMPER TRIP 2019

Още интересни и малко известни места от Франция преди да пресечем Ла Манша

Може би вече си мислите: „уж отвъд Ла Манша, а се моткат още по Франция”?!
Ами, просто Франция много ни харесва.
А Бретан е очарователен!
Това е най-западната област на Франция.
За повечето туристи Франция са Париж, Ривиерата и Лазурният бряг. За други - долината на Лоара и най-известните френски замъци. Видяли сме всичко това.
Затова сега искаме да се докоснем до една друга Франция – Бретан и Нормандия.
Бретан с право може да се нарече „краят на земята“, тъй като по-голямата му част е в Атлантическия океан. В цифри – това са около 220 км суша, вдадена в океана. Най-западната, т.е. най-вдадената в океана част от полуострова е департаментът Finistеre. Името произхожда от латинското „Finis Terrеа“ и означава буквално „край на земята“.
Е, пак сме на „края на земята“, този път в Бретан.
Бреговата линия на Бретан е най-разчупената и най-живописната по западното френско крайбрежие – скали, леки фиорди, широки и плитки заливи.
Отправяме се към Pointe du Raz (нос Ра) – място, доста популярно сред пътешествениците, което се счита за най-западната точка на Франция на брега на Атлантическия океан. Височината му е 72 м над морското равнище. Разположен е между Ла Манша и Бискайския залив, на територията на комуната Plogoff. Тази част от Атлантическия океан се нарича морето Ируаз.


 

Пейзажът се сменя. Красиви бели селски къщи, пасторални пейзажи.





Стигаме до Pointe du Raz  (нос Ра).

GPS: 48.037399,  -4.716230

Паркинг голям, кемпери няма. Поглеждаме цените:
€6,50 през деня / €15 през нощта
Всичко е ясно. Твърде високи цени за един паркинг.
Знаем си, че кемперистите са тарикати и не се набутват току-така.
Тръгваме да ги търсим. Къде – на нос Ван (Pointe du Van).
Според информацията, която имаме там е безплатно.


След десетина минути сме там. И какво виждаме - кемпери, ама много кемпери. Може би всичките, които по това време са на "края на земята".

 
 


Подреждаме се и ние. Време супер. Най-после става за по една ментичка. Споделяме я със съседската швейцарска, която пътува сама с кучето си. Тя е очарована от БГ зеленото питие. Не отказва и втора чашка.

След този отскок следва разходка.
Маркировката на маршрута е перфектна.


Красота – зелено, шарено, радост за окото.

 
 
 


Гледка към Pointe du Raz и фара срещу него



А когато слънцето залязва става неописуемо.

 

 


Ден 13-ти, 09.06.2019
 

Събуждат ни слънчевите лъчи. Кеф! Пак хубаво време.
Швейцарската ни приятелка вече е отшумяла.
Местим Римо(ра) на паркинг в Plogoff, яхваме велосипедите и „дим да ни няма”.




Отиваме на „края на земята”, на нос Ра.
Посреща ни паметник на Дева Мария на претърпелите корабокрушение (Notre-Dame-des-Naufrages), изправена пред бошуващия се океан с Исус на ръце.
Скулптурата е издигната през 1904 г. Историята е, че претърпял корабокрушение моряк се обръща към Божията майка за помощ и и всичко завършва благополучно.




Мястото на паметника не е случайно избрано. Името на нос Ра произлиза от нормандската дума „raz” – бързо течение. Някога това е било едно от най-опасните места в Европа за мореплаване.







Една от големите атракции на този регион са фаровете. Те не само изпълняват своите пътеводни функции, но са и нещо като архитектурни шедьоври, хармонично вписващи се в скалистите брегове и океана.
Почти всички имат драматична история - Grand phare de l’île de Sein, Tevennec, La Vieille. Според класификация по местоположение последните два фара се отнасят към категориите „райски”, разположен на брега (Tevennec) и „адски” – в открито бурно море, чистилище на острова (La Vieille).
Пред нас е „Старата дама” ("The Wrass") – така наричат фара La Vieille. Той стои на скалата, известна като Горлебела - "най-отдалечената скала" на Бретан.




 

Отново комплименти за Франция. Туристическата структура тук е великолепна. На самия край на страната работи туристически офис, има уютни кафета, магазини, даже и музей, въпреки, че туристите не са толкова много.



Отлепваме от „края на земята”, защото и крачка напред тук е опасна.

Продължаваме по Бретан.

Отбиваме се за около час в Дуарнене́ (Douarnenez) — град в северозападна Франция, разположен на южния бряг на залива Дуарнене́, на 71 км на юг от Брест. Името му произлиза от бретонските думи douar (земя) и an enez (остров). 
 
 
 
 
 
 
Не е нищо особено, но за час става. Времето е намръщено, но в града има празник и атмосферата е слънчева.

 
 

Пием кафе на пристанището в Дуарнене́ и...



...потегляме към едно уникално красиво каменно селце, включено в Асоциацията на най-красивите села на Франция (Les Plus Beaux Villages de France) - Locronan (Локронан). То има по-малко от 800 жители. Намира се между два полуострова, в близост до някои от най-красивите атлантически плажове.



 
 
 

Кръстено е на своя основател Сен Ронан, ирландски отшелник.
През 15 век в Локронан е построена поразителната църква в готически стил Chapelle du Pénity, в която се намира гробницата на Свети Ронан.



 
 

Средновековният исторически център на Локронан е идеално съхранен.
Живописният площад Place de l’Eglise е заобиколен от отлично запазени старинни къщи от 17-18 в. Суровият вид на сградите, построени от местен сив гранит, обвити със зеленина и с типичните покриви от шистови плочи, му придават особен чар. През Ренесанса, селото е известно със своите тъкани платове, предназначени за една източноиндийска компания и за френския флот. Офисите и жилищата на търговците от 17-ти век все още се намират на площада. 



 
 
 
 
 

А старинният кладенец в центъра завършва гледката.



Крайната ни цел за деня е Pointe Saint Mathieu.
Попътно правим отбивка до едно друго итересно и малко известно място - Ménez Hom. Това е малка планина, която достига 330 метра надморска височина, разположена в края на Черните планини (Montagnes Noires). Свещена планина за келтите, дива земя на легенди. Рай за белите и черни овце от хилядолетната порода „Landes de Bretagne".



 От върха й гледката към полуостров Крозон е зашеметяваща.




GPS: 48.217701, -4.236900

Бързаме към Pointe Saint Mathieu, за да успеем преди залез слънце. Дълго сме съзерцавали една снимка от това място в любимата ни книга за пътешествия „Мечтаните пътища на Европа”. Настроени сме за страхотна фотосесия.
Започваме с малко попътни снимки, заслужава си.




Стигаме на мястото точно навреме, когато става най-красиво.
Кемперистите са вече тук, подредили са се и гледат телевизия.


 

А ние се позиционираме и нарамваме техниката – Сончета, Канончета телефончета.

Pointe Saint Mathieu (Сен Матийо ) е скалист нос на западното крайбрежие на Бретан, на около 25 километра от пристанищния град Брест. Някога тук е имало абатство и цяло селище около него, а основен поминък на населението му са били морска търговия и ремонт на кораби.
До ден днешен са съхранени само няколко къщички, скупчени около руините на абатството.
Между манастирските руини и енорийската селска църква „Сен Матийо” се издига фарът на Сен Матийо – един от най-известните в Бретан. Построен е през 1835 г. сред древните останки на Abbaye Saint-Mathieu. Височината му е 36 м.
В съчетание с океана, той прави спираща дъха гледка от контрастираща стара, нова и естествена красота.


 





Многобройни пешеходни пътеки, които обграждат Мемориала на моряците, загинали  за Франция, построен през 1927 година.

 
 
 
Когато слънцето съвсем залязва започва истинската приказка.
 

Прибираме се. И от прозорчето на кемпера е красиво.

  
Променяме менюто за вечеря. Вадим един трофей - рибката на Стефко и Роси. Пожеланието им е да си я хапнен на Острова, на много красиво място. Не че
Pointe Saint Mathieu не отговаря на критериитя за красота, но е все още далеч от Острова.
Обръщам внимание на това - защо ли?
Ами... защото каръщината май пак ни сполетя!

Ако ви е интересно, проследете линка:

Какво е да ти се развали хладилникът в началото на 60 дневно пътуване, посред лято?! 








Няма коментари:

Публикуване на коментар