CAMPER TRIP 2019
Ден 23-ти, 19.06.2019
Lincoln (Линкълн) - едно от най-малките градчета в Англия. Разположен е на 210 км от британската столица Лондон.
Паркинг:
GPS: 53.235972, -0.542946
£8.50/24 hrs or £2.80/6 pm - 8 am
Супер удобен, под замъка, срещу самата катедрала.
Lincoln впечатлява с прекрасна архитектура и традиции. През 47 пр. н. е. римляните превземат съществуващото на това място келтско селище и основават колонията Линдум. След Норманското нашествие през 1068 г. Уилям I Завоевателя построява крепост, а четири години по-късно започва изграждането на катедрала.
До XVIII в. градът остава център на земеделски район, но след откриването на железницата се развива машиностроенето.
Днес Линкълн е туристически център, с многобройни исторически здания. Селището е разделено на две. По-новата част е разположена около р. Уидам, а Старият град е на по-високо, където са катедралата и крепостта. Свързването на двете територии става чрез дълга пешеходна улица, която е избрана за „Най-добрата улица в Англия за 2012 г.“. Тя е изпълнена с множество малки магазинчета и типични уютни чайни. Средновековните улички наоколо са неописуемо живописни.
Най-голямата забележителност на града е Lincoln Cathedral. Тя е централният архиепископски храм на Англиканската църква в Линкълн и в графството и е световноизвестна с библиотеката си. Катедралата собственик на едно от четирите оригинални копия на „Великата харта на свободите“ (Magna Carta) от 1215 г., което се съхранява в Lincoln Castle. Най-старите части на храма са свидетелство за норманския архитектурен стил. Катедралата е четвърта по големина във Великобритания, а нейната кула, издигаща се на 83 м, е втората най-висока на Острова след тази на църквата в Солсбъри.
През 1185 г. по време на силно земетресение катедралата в Линкълн е почти изцяло разрушена. През 1192 г. под ръководството на епископ Свети Хуго е започнато строителството на нова. Религиозната сграда е готова през 1235 г. Oт старото здание е запазена само западната фасада.
Храмът е основно реставриран през 2000 г., като за целта е осигурен бюджет от 3 млн. евро. През 2005 г. Англиканската църква отказва да предостави Уестминстърското абатство за снимките на филма „Шифърът на Леонардо“, a настоятелството на катедралата в Линкълн се съгласява. Срещу това получава 100 хил. британски лири възнаграждение, а храмът става много посещавана дестинация на многобройните фенове на бестселъра на Дан Браун.
В катедралата празнично звънят 20 камбани, включително най-голямата, която тук наричат „Големия Том".
От архитектура гледна точка са особено забележителни два огромни кръгли прозореца, витражи, известни като „прозорци тип роза". Те са наречени „Окото на дякона" (на Южната фасада) и „Окото на епископа" (на Северната фасада).
Катедралата си има и собствено митотворчество. Според легендата от ХIV век два ужасни демона са изпратени от сатаната да вършат зло на Земята. Тогава в катедралата в Линкълн се появява ангел и им заповядал да спрат сатанинските си дела. Един от тези демони сяда на една от каменните колони и започва да хвърля камъни към ангела, докато другият демон е свит и уплашен. Ангелът вкаменява първия демон и позволява на втория да избяга. Вкамененият демон е известен като Линкълнския демон. Ето го, видян от нас, замръзнал в камъка, седящ на колона сред хора на ангелите.
В катедралата е погребан Hugh of Lincoln (Хю от Линкълн) (1135/40 - 16 ноември 1200), известен също като Хю от Авалон - френски благородник, бенедиктински и картазийски монах, епископ на Линкълн в Кралство Англия и католически светец. По времето на Реформацията той е най-известният английски светец след Томас Бекет.
В съседство е разположен Lincoln Castle - замъкът,построен върху стария римски град и крепостните стени през XI в. от Уилям I Завоевателя. Той е един от най-добре запазените подобни обекти в Англия.
До XIX в. част от укреплението е използвана за затвор.
Изповед в Параклиса на затвора.
Замъкът е ограден от каменна стена, с канавки и ровове от всички страни, с изключение на южната. От юг стените са прекъснати от две могили, наречени Моти. Квадратната кула и Кулата на обсерваторията са разположени върху първата, а на втората се издига Кулата „Луси“ от XII в., кръстена на Луси от Болинбрук, графиня на Честър.
Замъкът е отворен за туристите. Пенсионерски билет £15 (катедрала + замък +
Magna Carta).
От огромните му стени се разкрива великолепна гледка към катедралата, града и околностите. Вижте!
Няма коментари:
Публикуване на коментар