CAMPER TRIP 2019
Продължаваме към Ковънтри (Coventry) - град в Централна Англия, в историческото графство Йоркшир. Намира се на 25 km югоизточно от Бирмингам.
Паркинг:
GPS: 52.407115, -1.525589
Ковънтри е специален град. Много тъжен, от една страна и зареждащ с оптимизъм и надежда, от друга. Тук споменът за ужасите на Втората световна война е още жив. Усеща се на всяка крачка.
По време на Битката за Британия през Втората световна война, на 14 ноември 1940 г. градът е бомбардиран от германската авиация. Немските самолети в продължение на 11 часа изсипват бомби над града. Целта е да унищожат промишлени и военни обекти и да изтрият града от лицето на земята. Второто нападение започва в началото на април и продължава до август 1941 г. През това време са извършени повече от 40 атаки. Загиват над 1000 души. Ковънтри е най-силно разрушеният град във Великобритания.
Храмовите шпилове, видими от всяка точка на града ни водят право към целта.
Holy Trinity Church (Църкавата Света Троица) - енорийска църква, расположена в центъра на Ковентри. Един от трите знаменити шпила на Ковънтри е на тази църква. Издигнат е през 1166 г., височината му е над 100 метра. Старата средневековна църква нееднократно е унищожавана. За нея се разказват много мрачни легенди.
Приближаваме St Michael’s Cathedral. Гледката е вълнуваща.
Някога в Ковънтри се е говорило за голямата и красива готическа катедрала
St. Michael, построена между края на 14-ти и началото на 15-ти век.
Сега в останките й е издълбан надпис: „Построена през 15-ти век и разрушена през 20-ти.” По време на бомбардировките през август 1940 г. тя е почти напълно унищожена. Непокътнати остават само кулата и външните стени.
След войната по-съвременната част на Ковънтри е преустроена, а историчското ядро е реставрирано. Благодарение на своите жители градът е съхранил духа на миналото, но е придобил и съвременен вид.
През 1962 г. до руините на старата катедрала е официално открита нова - една изключително красива композиция, съчетаваща средновековната и съвременната история на града.
Традиционалистите я смятат за твърде модернистична, а модернистите - за твърде традиционна. Модерният дизайн на катедралата предизвиква много дискусии, но бързо се превръща в изключително популярен символ на помирение в следвоенна Великобритания. Тя е една от малкото модерни църкви, които получават одобрение от по-голямата част от посетителите. Величествена веранда свързва новата катедрала с руините на старата, драматично символизираща връзката между смъртта и възкресението.
Катедралата е проектирана от архитекта Basil Spence и построена от John Laing.
Внушителната статуя St Michael's Victory over the Devil (Победата на Св. Михаил над дявола) на Jacob Epstein.
Започваме с новото, ей така, за да се заредим малко преди срещата с ужасите на войната.
Стените на катедралата са изградени по зигзагообразен начин, изместените бетонни панели се редуват така, че светлината от прозорците се излива директно върху олтара.
Впечатляващ е огромният западен прозорец, известен като Екранът на светиите и ангелите (Screen of Saints and Angels), гравиран от експресиониста John Hutton. Той създава поразителна визуална връзка както със старите руини на катедралата, така и с оживените улици на града.
Знаменитият гоблен Christ in Glory (Христос в Слава) от Graham Sutherland.
Тук всичко е модерно, светло, красиво, успокояващо, изпълващо с надежда и оптимизъм. На пода се търкалят деца. Носи се весела глъчка. Рисуват. Тук има какво да ги вдъхнови.
Минаваме през верандата и се оказваме от другата страна – сред руините.
Усещането е много странно. Уж си в църква, а си под открито небе. Чувстваш се назащитен, а не като в храм. Шумът на прелитащите самолети те стряска.
Тихо, тъжно, мрачно, шокиращо, респектиращо. Размишляваме... за много неща – за цената и безсмислието на войните, за смъртта и възкресението, за помирението.
Още малко разходка из мрачната част на града.
За десерт си оставяме Broadgate (Бродгейт) - главният площад на града. Край него са разположени всички основни забележителности на града. Оттук започват всички туристически маршрути.
В центъра на площада се извисява паметникът на най-известния жител на града - Lady Godivа. А на Бродгейт-Хаус има уникален часовник, на който на всеки час се появява Лейди Годайва на кон.
Лейди Годайва (Lady Godivа) (990 г. – 10 септември 1067 г.) е англосаксонска аристократка, която, според легендата, е яздила кон гола по улиците на Ковънтри с спаси поданиците му от потискащия данък, наложен от съпруга ѝ Граф Леофрик, който в средата на 11 век е един от най-влиятелните политици в Англия.
Според красива градска легенда, прелестната Лейди Годайва съжалява хората от Ковънтри, които страдат тежко заради потискащите данъци на нейния съпруг. Лейди Годайва моли отново и отново съпруга си, който упорито отказва да опрости данъците. Накрая, уморен от нейната настойчивост, той казва, че ще удовлетвори молбата ѝ, ако тя язди гола по улиците на града. Лейди Годайва приела думата му и, след като призовава всички хора да се приберат у дома си и да затворят прозорците, тя язди по улиците, покрита само с дългата си коса. Съпругът на Годайва спазва думата си и отменя тежките данъци.
Голяма забележителност на Ковънтри е Музеят на транспорта. Тук се пази огромна колекция на английски автомобили, някои от които са в единствен екземпляр. Небезизвестно е, че Ковънтри е родното място на Jaguar и Land Rover. Тук се намира щаб-квартирата на производителя на тези автомобили.
След всичко видяно не ни е до коли.
Напускаме Ковънтри със смесени чувства. Но все пак - оптимизмът и надеждата надделяват.
Няма коментари:
Публикуване на коментар